Hauger fick positivt besked
MR-undersökningen visade ingen muskelbristning.
Mittfältaren tvingades tacka nej till Norges kommande EM-kval på grund av en lårskada. Men nu kan Elfsborgs läkare, Matilda Lundblad, konstatera att det inte var så illa som en befarad muskelbristning.
– MR-undersökningen visade inte någon muskelbristning eller blödning. Han har en överbelastning i muskeln.
Hauger spelade 90 minuter mot Örebro och fick smärta i framsida lår efter matchen. Då misstänkte man en bristning och att han skulle kunna bli borta resten av säsongen.
– Vi räknar med att ha tillbaka honom snart, till matchen mot Malmö i alla fall. Så länge han har full muskelstyrka och inte känner sig så stel som han gjort är det inga problem för honom att träna. Jag tror han kan gå för fullt inom de närmaste dagarna, säger Matilda Lundblad.