Tvingas ansöka om att ärva guldring

En kvinna i Sjuhärad ansöker nu hos Allmänna arvsfonden om att få ärva sin avlidna sambos guldring.
Borås • Publicerad 16 juli 2008
Foto: Tomas Oneborg SvD/30142

Kvinnorna var ett par och bodde tillsammans i Sjuhärad, men hade även en bostad på en annan ort.

De hade länge känt varandra och blev ett par under sensommaren förra året. För att befästa sin trohet till varandra gjorde de om en bred guldring till två mindre ringar som de sedan gav till varandra. Ringen som kvinnan nu ansöker om att få ärva har därför ett stort känslomässigt värde för henne. Men för att få tillbaka ringen, så att trohetssymbolerna kan återförenas, tvingas kvinnan nu ansöka hos Allmänna arvsfonden.

- För att livet ska gå vidare och sorgeprocessen får fortskrida vädjar hon nu om att få möjlighet att återfå den ring som hon gav till sin livskamrat, skriver kvinnans representant på Fonus i ett brev till Allmänna arvsfonden.

Kvinnans sambo avled av de skador hon fick i en brand i sin bostad på en annan ort.

Ringen har ett värde på 700-800 kronor.

Kristin Holmström
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.