Skriv under för klimatet
Riksdagsmannen Claes Vesterteg tillsammans med Centerns första namn i Borås Kerstin Hermansson och ordföranden i Sjuhärad, kommunstyrelsens ordförande i Ulricehamn Roland Karlsson från Tvärred uppmanade folk på Stora Torget att skriva på uppropet "2 grader".
Den samlade internationella forskningen har visat att temperaturen inte får öka mer än 2 grader för att klimatpåverkan på jorden inte ska bli farlig eller oacceptabel. Nu väntar världen på politiska beslut som kan hejda klimatförändringarna. I december samlas världens ledare i Köpenhamn för att förhandla om en ny internationell klimatöverenskommelse.
Namnlistan från kampanjer "2 grader" kommer att överlämnas till representanter för USA:s och Kinas regeringar vid det stora klimatmötet i Köpenhamn.