På gränsen mellan kläder och konst

På onsdag är det dags för en annorlunda utställning på Textilmuseet. Det är Jeannine Han som har gjort flera plagg med integrerade sensorer som reagerar vid beröring.
Borås • Publicerad 19 december 2010
Marjan Kooroshnias masker ändrar färg allt eftersom temperaturen förändras.
Marjan Kooroshnias masker ändrar färg allt eftersom temperaturen förändras.Foto: Lars-Åke Green

"Reagerar" är ett luddigt uttryck, det blir ljud och i vissa fall musik. Kläderna, fyra prototyper kommer att visas, är Jeannine Hans examensarbete för masterutbildningen vid Textilhögskolan (THS) i Borås. Bland de ljudskapande kläderna finns en overall, som hon själv har gjort tyget till, och där ljudet klinga som svepande harpomusik. En cape med kapuschong framkallar en annan typ av slumpvis musik, allt efter rörelse och beröring.

Under våren visades en av kostymerna på Nordiska museet, Själv fortsätter Jeannine Han nu sina studier vid Konstakademien i Stockholm.

Samtidigt visar Marjan Kooroshnia, som är doktorand vid THS olika resultat av sin forskning om termokroma färger. Hon tagit fram skyddsmasker för näsa och mun som reagerar för värme genom att ändra färg. Maskerna har en kommersiell framtid.

– Vi för diskussioner med flera företag som vill föra ut dem på marknaden, säger hon.

Hon visar också ett par konstverk, tankstreck, säger hon, som speglar en hel tidsperiod, precis som livet.

Det är en rad termokromiska textilier som också de ändrar färg vid beröring. Vid varje tygstycke finns ett litet frö fästat. När tyget släpper från bakgrunden, fallet fröet till marken och ska börja växa.

Utställningen pågår 22 december till 23 januari 2011.

Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.