Lastbilsdäck började brinna på R40

Borås • Publicerad 10 juli 2018
Foto: Aas, Erlend

SOS fick strax efter klockan sex in larm om att en lastbil står och brinner på riksväg 40. Trafikverket meddelade att vägen stängts av mellan Nabbamotet och Grönkullenmotet i riktning mot Göteborg.

Vid halv sju meddelade räddningstjänsten att branden var släckt. Det hade börjat brinna i däcken på lastbilen av varmgång så ena hjulparet hade brunnit upp. Både lastbilen och själva lasten klarade sig däremot och inga personer skadades.

– Räddningstjänsten har precis lämnat platsen och polisen står kvar och inväntar bärgning. Vägen har öppnats igen på ena körfältet, säger Per Hägersten på räddningstjänsten Borås.

Vid tjugo i nio meddelade Trafikverket att det återigen är full framkomlighet på vägen.

Viktor ErikssonSkicka e-post
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.