Annons
Klart för nya stugor på Saltemad
24 nya campingstugor är nu beställda till Saltemad.
Borås • Publicerad 11 maj 2008
Men politikerna var inte överens i denna infekterade fråga.
Fritids- och turistnämnden har nu fattat beslutet att 24 campingstugor ska köpas in från företaget Flybo AB. Priset blir 7, 2 miljoner kronor.
Annons
Men folkpartiets Peder Danesved motsätter sig beslutet att köpa stugorna. I ett särskilt yttrande menar han att det snedvrider konkurrensen med det privata näringslivet som bedriver liknande verksamhet.
Han vill istället att verksamheten ska skötas av småföretagare och att pengarna kommunen lägger istället skulle användas till upprustning av idrottshallar och Stadsparksbadet.
Beslutet att börja bygga campingstugorna gäller under förutsättning att det blir klart med pengarna från kommunstyrelsen.
Anne Bengtsson
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons