Flickor misstänks för branden i Funningenskolan
– Det var en ren slump att en lärare upptäckte vad som hänt, säger lokalförvaltaren Tommy Syversen.
Flickorna misstänks nu för försök till mordbrand eller allmänfarlig vårdslöshet.
En eftermiddag i början av februari kan de ha satt på spisplattor i skolköket. Därefter ska de ha stängt köksdörren och gått därifrån.
Senare gick en lärare dit för att ställa in mjölk i kylen. Hettan slog emot honom när han öppnade köksdörren.
En plastjordglob som stod därinne hade nästan smält ner. Väggar och annat var skadat av den starka värmen.
Men lärarens ärende kan ha räddat skolan från total ödeläggelse:
– Det var en ren slump att han gick dit. Det började bli sent på eftermiddagen och var inte så självklart att någon skulle till köket under tiden som återstod av dagen, säger lokalförvaltaren Tommy Syversen i Brämhults kommundel, som har ansvar för Funningenskolan.
Hur allvarligt var detta?
– Om inte den här personen gått till köket så hade vi kanske inte haft skolan kvar i dag, tror Syversen.
En utredning ledde till polisanmälan och misstankar riktades mot två flickor. De är skäligen misstänkta för försök till mordbrand, alternativt allmänfarlig vårdslöshet.
– Flickorna kommer att förhöras. Men jag vill inte kommentera ärendet närmare, säger Lars-Gunnar Ljungström vid Boråspolisen som utreder ärendet.