Borås "dödförklarade" 364 människor felaktigt
– Jag är så upprörd att jag inte finner ord för det, säger Ewa Järrenfors, en av de drabbade.
Ewa Järrenfors lever med starkt plågsam värk efter en fallolycka 2001.
Hittills under året har hon antingen legat på Borås sjukhus eller bott på korttidsboende. Så var hon hemma i går för en gångs skull. Maken Tommy gick ut för att hämta posten. Kuvertet var adresserat ”Till dödsbo för Järrenfors, E”.
– För en frisk person kanske detta inte hade varit så jobbigt, men sådant får bara inte komma till människor som lider av sjukdomar, säger Tommy Järrenfors.
Ewa kämpar med att hitta livslust och hopp. Rösten brister när hon ska berätta:
– Det här är mycket, mycket upprörande, säger hon och pekar på ordet dödsbo på brevet. Jag tänker inte betala denna räkning. Det är en principsak.
Många ledsna människor ringde till kommunens växel så fort de fått sin räkning i brevlådan. Några timmar senare kom en offentlig ursäkt från det ansvariga kommunalrådet Karl-Gustav Drotz (kd).
– Det inträffade är givetvis oerhört olyckligt och jag vill framföra en ursäkt till alla som fått ett sådant brev.
Datafelet inträffade i samband med att Borås lagt upp en rutin för att kunna göra utskick till just dödsbon. Varför felet uppstod vet ingen ännu. Fakturorna har skickats ut från Borås stads äldreomsorg, och har kommit till både människor som bor hemma och har varit på institution.
Betalar kommunen ut skadestånd till dem som har drabbats?
– Vi håller på att titta på det, säger stadsjurist Lars-Olof Danielsson.