Upprinnelsen var att han ville ha tillbaka en limpa cigaretter som skolans personal tagit hand om. Han verkade så upprörd inne på expeditionen att det slutade med att polisen larmades och följden blev en anmälan om hot mot biträdande rektorn.
När polisen skulle ta hand om pojken var han så aggressiv att det ledde till en anmälan om våld mot tjänsteman.
– Om vi hittar cigaretter på skolan så lämnar vi inte ut sådana till elever. Vi kontaktar föräldrarna och lämnar cigaretterna till dem om de vill ha dem, säger skolans rektor.
Det har gått rykten om att smuggelcigaretter sålts till elever och i samband med att polisen kom kollades några elevskåp.
– Bakgrunden är uppgifterna om att det funnits droger, farliga föremål och annat på skolan, säger rektorn