Annons

Psykiatridag med få besökare

Äldrepsykiatri var temat för gårdagens psykiatrins dag i Krafthuset i Bollebygd.
Bollebygd • Publicerad 20 november 2009
Jessica Engkvist och Marianne Magnussen visar hjälpmedel som kan underlätta för den som blir dement.
Jessica Engkvist och Marianne Magnussen visar hjälpmedel som kan underlätta för den som blir dement.Foto: Anne Engström

Uppslutningen var inte så stor, trots inbjudan till all personal inom äldreomsorgen. Men de som kom fick en genomgång av hur man upptäcker och behandlar bland annat depression hos äldre av Tomas Floxmo, psykiatrisjuksköterska vid äldrepsykiatriska teamet i Borås.

Ett problem är att den som är äldre ofta har andra sjukdomar samtidigt och det kan vara svårt att veta vilka symtom som gäller det naturliga åldrandet och vilka som beror på någon form av psykisk sjukdom. Dessutom tar äldre ofta mer mediciner, så man måste även väga in medicinska biverkningar.

Arbetsterapeuterna Marianne Magnussen och Jessica Engkvist presenterade kognitiva hjälpmedel anpassade till demens och äldrepsykiatri. Med rätt hjälpmedel kan man underlätta tillvaron.

Anne Engström
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons