Dansslut med strålande deltagare
Tre grupper med tjejer i olika åldrar fick visa upp vad de kunde på scenen i Bollebygdsskolans matsal. Det var en utmaning i sig, eftersom scenen inte direkt är den största scen man kan hitta.
De äldsta hade givetvis mer avancerade nummer än de yngsta, men alla var duktiga på sin nivå. Och en sak behövde i alla fall de yngsta inte instrueras om: att le.
– Ni strålar ju som solar allihop, sade Hannah Plogell vid genrepet före föreställningen.
Till de äldre tjejerna var budskapet att se glada ut hela tiden.
– Glöm inte att le hela tiden. Det spelar ingen roll om stegen är perfekta om man ser uttråkad ut på scen.
Påpekandet gick hem för när de väl kom igång med dansen på allvar inte bara dansade tjejerna bra - de såg jätteglada ut också.
Dansen var givetvis det viktigaste i föreställningen, men även klädseln hade tänkts igenom noga, utan att för den skull vara identiska scenkostymer. I ett nummer hade alla tjejer kläder där något svart ingick, i ett annat nummer var alla klädda i rött och vitt i olika kombinationer. De yngsta tjejerna var klädda i ljusa pasteller och såg ut som en vårbukett på scenen.
Hannah Plogell och Karolina Wahlberg, båda 16 år, har trots sin ålder dansat länge och började tidigt undervisa yngre barn i dans. Sedan några år tillbaka bedriver de sina kurser i Bollebygds IF:s regi. Varje söndag håller de kurser för tre olika åldersgrupper i klubbhuset vid Björnskogsvallen. De kör en timme med vardera av de tre grupperna.
Uppvisningen för föräldrar och andra intresserade i Bollebygdsskolan blev en perfekt avslutning på vårterminen.