Caroline Seger, Linköping, tilldelas priset Årets Allsvenska spelare liksom Diamantbollen.

Zlatan vann sin fjärde Guldboll – Seger fick ta emot Diamantbollen

Sport 2009-11-09 | Uppdaterad 2009-11-09

Zlatan Ibrahimovic gav landslaget en svidande örfil. Svensk fotboll svarade med att vända andra kinden till och ge honom Guldbollen.

Zlatan Ibrahimovic, Barcelona, ger en hälsning via videolänk då han tilldelats priset som 'Årrets Anfallare' vid Fotbollsgalan i Malmö.

FAKTA

Samtliga pristagare

Guldbollen: Zlatan Ibrahimovic, Barcelona.

Diamantbollen: Caroline Seger, Linköping.

Årets Tränare: Mikael Stahre, AIK, och Magnus Wikman, Linköping.

Årets nykomling: Viktor Noring, Trelleborg.

Årets genombrott: Linnea Liljegärd, Göteborg.

Årets forward: Zlatan Ibrahimovic, Barcelona, och Linnea Liljegärd, Göteborg.

Årets allsvenska spelare: Tobias Hysén, IFK Göteborg, och Caroline Seger, Linköping.

Årets målvakt: Andreas Isaksson, PSV Eindhoven, och Hedvig Lindahl, Göteborg.

Årets back: Olof Mellberg, Olympiakos, och Sara Thunebro, Djurgården/Frankfurt.

Årets mittfältare: Kim Källström, Lyon, och Caroline Seger, Linköping.

Årets mål (telefonomröstning): Emil Johansson, Hammarby.

Årets Domare: Helen Caro på damsidan och Jonas Eriksson på herrsidan.

BILDSPEL

LäS MER

Nummer fyra i ordningen.

Men blir det några fler om han verkligen vänder blågult ryggen för gott?

Han kom inte för att hämta den finaste utmärkelse som kan föräras en svensk fotbollsspelare, men han var naturligtvis i händelsernas absoluta centrum ändå.

Från början och hela vägen till slutet.

Den pampiga, påkostade Fotbollsgalan i Percy Nilssons hockeytempel fick pyspunka redan innan den hann börja. Ibrahimovic nej till vidare landslagsspel – tills vidare eller permanent återstår att se – överskuggade allt i Malmö Arena.

Ibrahimovic kan knappast lastas för att fotbollsförbundet valde att knuffa in sin egen gala i skuggan av den nyheten.

Besked i fredags

Zlatan lämnade beskedet till nye förbundskaptenen Erik Hamrén redan i fredags. Först två timmar innan den tv-sända galan började gick Hamrén ut med beskedet.

Att Ibrahimovic inte kom till galan hade heller inte att göra med hans allvarliga funderingar kring vidare landslagsspel.

Barcelona lät honom inte åka till Malmö. I sin frånvaro skickade han fram dansken John Steen Olsen som betytt mycket för Zlatans karriär och i ett förinspelat inslag sade vinnaren:

– Synd att jag inte kunde vara med i min egen stad och ta emot priset, men jag hoppas att galan stannar i Malmö för gott.

– Jag gjorde en grym säsong i Inter, det gick fantastiskt, vi vann "scudetton" och jag tror att det var min bästa säsong i karriären, fortsatte Zlatan och tackade spelare och ledare i klubb- och landslagen för att han vann Guldbollen för fjärde gången.

Förtjänt vinnare

Zlatan Ibrahimovic utsågs även till årets anfallare, även det för fjärde gången. Aldrig tidigare har han varit en mer förtjänt vinnare av båda titlarna.

Eller vad sägs om italiensk mästare med Inter och skytteligasegrare i Serie A, värvad till Barcelona för rekordpengar och att han klarade övergången till spanska ligan och Champions league-mästarna sensationellt snabbt.

En full hand 2010?

Det hänger ihop med om han väljer att återvända till landslaget eller inte. Spel där väger tungt hos Guldbollens jury.

Så här löd jurymotiveringarna till pristagarna av Diamantbollen och Guldbollen vid Fotbollsgalan:

Caroline Seger, Diamantbollen:

"Diamantbollen 2009 går till en kreativ och på samma gång hårt arbetande färgsprakande personlighet, som under året vuxit till en spelare av internationellt toppsnitt och blivit tongivande i såväl klubblag och landslag."

Zlatan Ibrahimovic, Guldbollen:

"Zlatan Ibrahimovic får Guldbollen för sina insatser i såväl landslaget som klubblagen Inter och Barcelona. 2009 var året när Sverige fick en skyttekung i Serie A för första gången sedan Gunnar Nordahl. Zlatan är en ledare, som med teknisk och taktisk intelligens representerar svensk fotboll i världens bästa lag."

TT



Kommentarer

  • Svikaren

    Alla ska klappa gullpojken på huvudet!! men att ställa upp för sitt land det kan han inte. Hoppas verkligen att man tänker till när man ska dela ut nästa guldboll, ge den till någon som brinner för sin sport o sitt land...


  • Anna Anka

    Anna Anka fick tre priser.


  • Ute

    Att tävla för sitt land är ute. OS är ute. Individuellt tänkande är coolt. Tjäna de stora stålarna. Klanka inte ned för mycket på Zlatan ang. guldbollen. En tramsig utdelning jag slutade titta på för länge sedan. Tramsiga journalister går i galakläder och vill bli synliga i rutan, få tacktal hur mycket guldbollen betyder för just honom/henne de nyss delat ut. Zlatan skiter i det. Skulle jag också gjort.


  • pirre

    Man får guldbollen för sina prestationer och inte för patriotism. Bara föär att du inte klarar av att en som zlatan som är utlänsk och full av självföärtroende och kärlek för sig själv vilket du inte har och kan i ditt liv betyder det inte att du kan säga såna saker. Fundera på dig själv istället.


  • Bortskamd Diva!

    Utlandsk? Grabben ar fodd i Sverige av Bosniakisk mamma!
    Kanske man kan undra vad det blivit av honom om han inte hade haft formanen att bli "fostrad" i Sverige och av MFF:s ungdomsledare?
    Formodligen en Division 3 spelare i Bosnien Herzegovina!


  • Patriotism

    Vet inte vem Pirre adresserade sitt dravel till, men visst är guldbollen ett glitter och glamour-spektakel som inte har mer med svenska landslaget att göra än andra prestationer på olika nivåer. Klart man borde ställa upp för landet där man är uppvuxen och skolad i, men det är upp till var och en.
    Såg hellre Zlatan i landslaget än i tramset kring guldbollsgalan.


  • Zlatko

    Sätt Denni Avdic med Xavi m.m zlatan kan inte avgöra imot lettland själv sälj han till getafe så gör han nog max tre mål på en säsong


BT följer 2012 års hästfest i Borås!

Sport [Uppdaterad 2012-02-11]

Gina Tricot Grand Prix pågår hela helgen i Borås ridhus. Följ tävlingarna i BT och på bt.se


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

ALLA HJÄRTANS DAG

Hur firar du alla hjärtans dag?

Visa resultat




Sport

Magnus Hallqvist, sportchef

Har du tips eller frågor. Hör av dig till sportredaktionen på 033-7000760 eller mejla:


Mest läst på BT-sporten


Senaste nytt från TT-sporten

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Mål för mål

Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se

Elfsborg i allsvenskan

Obundet elfsborgerlig - BT:s egen Elfsborgsblogg

Olle Svalander är författare, journalist och förläggare. Och så bloggar han om fotboll på bt.se.
– Att läsa bloggen ska vara som att följa med mig på fotboll och tvingas höra mitt tjat.

Borås

Bli BT-fan på Facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på Facebook till både nytta och nöje. Snart 1000 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Sport

Följ Elfsborgs matcher på bt.se

Vi direktrapporterar från de hetaste matcherna. Via bt.se/live kan du följa matcherna i realtid och även själv kommentera och ställa frågor. Välkommen!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.