Jan Hansson: Nu är det dags för ett systemskifte

Jan Hansson sportkrönikör 2011-11-29 | Uppdaterad 2011-11-29

Glöm 4-2-3-1. Med Jörgen Lennartsson, 46, följer ett systemskifte i IF Elfsborg.


Jan Hansson.

FAKTA

JA!

Magnus Haglund har goda chanser att åter göra Lilleström till ett topplag.

NEJ!

Men till skillnad från i Elfsborg lär han inte träna den norska klubben i åtta år.

Det står klart efter en presskonferens med den nye cheftränaren på Borås Arena. Anländ från den krisdrabbade Oslo-klubben Stabaek ursäktar han sig för att blanda in några norska ord i sin egenpresentation.

Det blir spörsmål istället för frågor, kamper istället för matcher, mitt i den annars lättidentifierade småländskan.

Under sina 23 år som fotbollstränare har Lennartsson växlat mellan skilda spelmönster. I BK Häcken övergick han efter en tid från 4-3-3 till 4-4-2.

I nyss avslutade Tippeligan varvade han 4-4-1-1 med 4-4-2. Detta beroende dels på motståndare, dels på ett efterhand krympande spelarmaterial. Så kaosartat var läget att Stabaek tvingades avyttra både delar av truppen och hela sin nybyggda anläggning.

Från turbulensen i Norges huvudstad kommer han till stabiliteten i Borås. Skillnaden upplever han som tilltalande, men möjligen något tyngande. Det gäller ju att återskaffa SM-guldet till stan, om än outtalat.

Jörgen Lennartsson är rutinerad nog att inte uttrycka sig i så tydliga termer.

Dock finns klara tecken på att han ihop med sin kvarstannande assistent Peter Wettergren satsar på en förändrad spelmodell.

Många guliganer minns att Elfsborg inledde 2011 med just 4-4-2. Det skrotades efter en katastrofal första halvlek mot AIK, redan i tredje matchen.

Huvudskälet: Anders Svensson ogillade idén.

"Det känns inte som vi har spelartyper för det här. Systemet kräver en mer löpstark spelare än vad jag är", kommenterade Svensson.

Nu har Lennartsson-Wettergren den pedagogiska uppgiften att övertyga lagets stora stjärna om vitsen med ett (gammalt?) nytänkande. Det till hälften nya tränarparet torde ha bättre förutsättningar för det.

Allsvenskans mest seglivade/högaktade hjälptränare (Wettergren går nu in i sin nionde säsong i klubben) pekar på vad många upplevt: Elfsborg börjar bli sönderläst.

Vad en korrigerad formel betyder återstår att se. Viktigare är siffror på papper är förstås utförandet på plan.

Så riktigt revolutionerande behöver det nog inte bli. Jörgen Lennartsson förespråkar passningsorienterad fotboll á la den som länge spelats på Borås Arena, där han sett minst 50 matcher.

Men det hindrar inte att han samtidigt efterlyser effektivitet, funktionalitet, vinnarinställning, jobbinsats.

Den nye bossen citerar ikonen Ole Gunnar Solkjärs ord som hemvänd från Manchester United övertog ansvaret för Molde FK:

"Den som bara gör 90 procents arbete är till 100 procent misslyckad".

Själv inledde Lennartsson sin tränarbana på seniornivå i BK Häcken. Första perioden var jobbig. Spelarna tog själva initiativ till ändrat spelsätt - och efter tre år i den klubben skulle han nu vara hjärtligt välkommen tillbaka.

Eller som en profil hos Hisingens getingar uttrycker det:

"Han är ett monster till fotbollsnörd, men en jäkligt fin människa. Och sedan tiden här har han utvecklats enormt som tränare".

Jörgen Lennartsson har fyra år på sig att bevisa det i Borås. Det skulle förvåna om han misslyckas med uppdraget.

Än mer överraskande skulle vara om någon ogillar denne glade fotbollsentusiast.



Disqus

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Sportkrönikör

Jan Hansson, sportkrönikör
Bor i Åsa och Borås. Kom till BT våren 2001 efter att ha arbetat som sportreporter och sportkrönikör på Göteborgs-Posten sedan 1970.
Huvuduppgift är att skriva krönikor om det mesta inom sportens värld. I en fotbollsstad som Borås ter det sig naturligt att mycket handlar om Elfsborg.

Jan Hansson
jan.hansson@bt.se
Telefon: 033-700 07 66



Sport

Magnus Hallqvist, sportchef

Har du tips eller frågor. Hör av dig till sportredaktionen på 033-7000760 eller mejla:

Mest läst på BT-sporten


Senaste nytt från TT-sporten

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Mål för mål

Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se

Elfsborg i allsvenskan

Obundet elfsborgerlig - BT:s egen Elfsborgsblogg

Olle Svalander är författare, journalist och förläggare. Och så bloggar han om fotboll på bt.se.
– Att läsa bloggen ska vara som att följa med mig på fotboll och tvingas höra mitt tjat.

Borås

Bli BT-fan på Facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på Facebook till både nytta och nöje. Snart 1000 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Sport

Följ Elfsborgs matcher på bt.se

Vi direktrapporterar från de hetaste matcherna. Via bt.se/live kan du följa matcherna i realtid och även själv kommentera och ställa frågor. Välkommen!

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

0703-189171

Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om MP och den svenska journalistkåren:

"Mest förvånar VD:n för Sveriges Radio, Mats Svegfors, alltid annars både skarp och balanserad, som försöker dribbla bort både siffrorna och problemet i en debattartikel i Journalisten."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.