Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Sport 2009-01-19 | Uppdaterad 2009-01-19
Idrottseliten är på plats – här är ett urval av citat.
–Det är guldet, på 100 frisim. Det är nog mitt bästa minne. Jag hade mina största motståndare, kineser, en på var sida. Och fick slå dem på upploppet. Helt underbart.
(Simmaren Anders Olsson, som tog guld på 100 fritt och 400 fritt i Paralympics, hade inga större problem att välja ut sitt bästa idrottsminne från förra året)
–Att muskeln gick av i högerarmen, så jag har fått operera den.
(Även valet av värsta minne från förra året föll sig lätt för Anders Olsson).
–Ja... det hade varit väldigt kul att bli det. Jag är en utav fyra och jag hoppas jag har en chans.
(OS-silvermedaljören Rolf-Göran Bengtsson var försynt, men hoppfull att få priset som Årets manlige idrottare).
–När geväret gick sönder ett halvår innan ungefär. Då var det inte bra. Men det löste sig ju till slut.
(Skytten Jonas Jacobsson tvingades förbereda sig på Paralympics med lånad bössa. Och tog tre guld).
–För egen del inne-VM, guldet i Valencia. Av det jag sett på tv eller på plats är nog Usain Bolts hundrametervärldsrekord i Peking det största.
(Nyligen pensionerade höjdhopparen Stefan Holm blickade tillbaka på idrottsårets bästa).
–Jag tror på Zlatan. Han har dominerat så pass mycket i fotboll, som är en så pass stor idrott.
(Kalmar FF:s guldtränare Nanne Bergstrand höll en fotbollsspelare högst i år).
–Att jag tog mig runt en mil löpning under 50 minuter. Det är jag personligen glad för.
(Före detta höjdhopparen Kajsa Bergqvist valde en personlig triumf som bästa idrottsminne).
–Det har varit rätt skönt faktiskt. Jag har saknat hetluften lite grann, men jag har ändå njutit av att vara pensionär.
(Kajsa Bergqvist om sitt första år utanför elitidrotten).
–Vem tippade jag på där nu... Jag tror det blir... Du skulle ha frågat om den kvinnliga först. Där tror jag Emma vinner. Och jag tror på cykel på herrsidan också. Jag tror det blir dubbelt cykel helt enkelt.
(Pingisveteranen Jörgen Persson lät sig imponeras av silvermedaljörerna Emma Johansson och Gustav Larsson).
–Tveklöst när Rolf-Göran Bengtsson tar sin silvermedalj i OS. Rolf-Göran slår stort. I kväll är båda mina ögon på Roffe. Och hela mitt hjärta.
(Malin Baryard-Johnsson hoppades på hoppkollegan Bengtsson)
–Om han kommer mot mitt bord? Ja, jag får väl springa och gömma mig.
(Under förra årets direktsändning fick Charlotte Kalla en oväntad kyss av programledaren Peter Settman och blev efteråt förkyld. I år hade hon lärt sig läxan).
TT
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
0703-189171
Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se