Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Sport 2012-06-18 | Uppdaterad 2012-06-18
Om bara några veckor är anrika Glasgow Rangers upplöst.
Klubben har likviderats efter att ha röstats bort när de försökte förhandla fram en kompromiss om sitt skuldberg.
Därmed tar en ny ägare över och sjösätter det nya namnet, The Rangers FC – och kommer nu att ansöka om fortsatt spel i den skotska högstaligan.
På måndagen släpptes den kommande säsongens spelschema och då dök det plötsligt upp en ny bekantskap i tabellen, "Club 12", som tillfälligt ersätter Rangers plats i ligan.
Fram till att klubbens framtid bestäms.
Det blir den 4 juli, då samtliga klubbar i den skotska högstaligan träffas och röstar om "The Rangers" ska ha en plats i finrummet.
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men…
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte personangrepp.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Och...
Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Joakim Jacobzon
joakim.jacobzon@bt.se