Oskar Svärd sjuk: "Det bor en amöba i min mage"

Starten på söndag kan vara hotad

Sport 2012-01-27 | Uppdaterad 2012-01-27

En äggläggande amöba. Där har ni orsaken till Oskar Svärds magproblem.


Fortfarande är han osäker på start i söndagens Marcialonga.

Oskar Svärd ligger på sin hotellsäng i Obertilliach och är blek om nosen, någon träning har det inte blivit den här dagen.
– Om Marcialonga avgjorts i dag hade jag inte ställt upp, febern kommer och går. Ibland känns det okej, ibland är jag rejält hängig, förklarar han.

Problemen började strax efter nyår. Oskar fick ont i magen, blev matt, ville bara sova.
– Allt kändes skit, läkaren tog prover men hittade inte orsaken till mina problem. Ändå fick jag äta antibiotika, utan resultat.

När alla andra sjukdomar uteslutits fick Oskar ta ett parasitprov, vilket gav utslag.
– Så sent som förra torsdagen fick jag provsvaren som visar att det bor en amöba i min mage som tar näring ur kroppen. Troligtvis fick jag den under ett besök i Brasilien i somras. Att jag blev sjuk först vid nyår beror på att amöban lade ägg då, det är då man blir dålig.

I fredags började Oskar äta mycket stark medicin, en tiodagars kur som ska döda amöban och alla dess ägg. Men även medicinen gör honom hängig och trött.
– Skönt att äntligen ha fått veta vad det är, huvudsaken nu är att jag blir frisk. Jag riskerar inget och ställer inte upp i Marcialonga om kroppen känns dålig.

Oskar ska känna att han har kraft att hänga med längst fram för att det ska bli tävling på söndag. Att åka för en plats bland de 10–20 främsta är inte aktuellt.
I söndags kände han sig såpass pigg att det blev start i fristilsloppet Dolomitenlauf över 42 km med en klart godkänd 18:e-plats som resultat. Men resan till alpländerna gjordes i första hand med sikte på Marcialonga, där Oskar alltid hävdat sig bra. Segern för två år sedan och andraplatsen från i fjol är de största framgångarna.
– Marcialonga är prestigemässigt störst efter Vasaloppet. Det handlar om stakning alla sju milen, även i den spektakulära avslutningsbacken på 2,5 km där loppet alltid avgörs. Jag har tränat väldigt mycket i stakmaskin och även utnyttjat rullskidåkningen för att få ytterligare styrka i armarna, därför var jag riktigt sugen på det här loppet, men…

En tre timmar lång, och väldigt tuff tävling kräver en frisk kropp. Därför vågar Oskar inte sia om sina chanser – om han ställer upp.
Målet inför säsongen var en pallplats totalt i Ski Classics, dessa får nu revideras.
– I och med att jag missade Jizerská Padesátka i Tjeckien försvann mina förhoppningar om riktigt framskjuten placering i sammandraget. Nu blir det mer till att satsa på enskilda tävlingar, Vasaloppet blir om möjligt ännu viktigare för mig.

Till dess, första söndagen i mars, ska Oskar inte bara vara frisk, han ska vara i högform.



Disqus

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Sport

Magnus Hallqvist, sportchef

Har du tips eller frågor. Hör av dig till sportredaktionen på 033-7000760 eller mejla:


Mest läst på BT-sporten


Senaste nytt från TT-sporten

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Mål för mål

Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se

Elfsborg i allsvenskan

Obundet elfsborgerlig - BT:s egen Elfsborgsblogg

Olle Svalander är författare, journalist och förläggare. Och så bloggar han om fotboll på bt.se.
– Att läsa bloggen ska vara som att följa med mig på fotboll och tvingas höra mitt tjat.

Borås

Bli BT-fan på Facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på Facebook till både nytta och nöje. Snart 1000 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Sport

Följ Elfsborgs matcher på bt.se

Vi direktrapporterar från de hetaste matcherna. Via bt.se/live kan du följa matcherna i realtid och även själv kommentera och ställa frågor. Välkommen!

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

0703-189171

Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om MP och den svenska journalistkåren:

"Mest förvånar VD:n för Sveriges Radio, Mats Svegfors, alltid annars både skarp och balanserad, som försöker dribbla bort både siffrorna och problemet i en debattartikel i Journalisten."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.