Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Mariedal Cup 2011-11-12 | Uppdaterad 2011-11-12
Nu har många matcher spelats och andra omgången är i full gång.
I Boråshallen har Elfsborg II gått vidare till andra omgången då laget slutade tvåa i sin grupp. Göteborgskamraterna såg synnerligen stabila ut och vann sina samtliga matcher i första omgången. Tolv poäng och 24-0 i målskillnad.
I Boråshallen har även BK Forward fortsatt att imponera. Laget vann sin grupp i andra omgången efter tre vinster och en oavgjord. Efter dramatiska händelser och vilda protester stod det klart att BK Häcken knep andra platsen. Det betyder i sin tur att IF Elfsborg I slutade trea i gruppen och åkte ut i andra omgången.
I Fristadhallen fortsätter Norrby I att bjuda på bra fotboll. Laget vann första gruppen och har vunnit sina två första matcher i andra omgången. Det ser lovande ut med andra ord.
Värt att notera är även att Elfsborg III vann sin grupp i andra omgången efter fyra raka segrar. Laget är således klara för spel i tredje omgången.
IFK Värnamo som brukar gå långt i turneringen kom tvåa i sin grupp i andra omgången.
Det lokala laget Hestrafors lyckades vinna sin första grupp och är därmed klara för spel i andra omgången.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
0703-189171
Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se