Mariedal Cup 2009-11-08 | Uppdaterad 2009-11-09
Det var upplagt för dubbel triumf. Men Elfsborg snubblade på mållinjen.
– Det allra sämsta var att förlora mot mitt gamla lag, säger Jesper Florén.
För drygt en vecka sedan spelade Elfsborgs juniorer hem SM-titeln utomhus. I går var de en seger från att greja vinsten i världens största inomhusturnering också.
Men Örebrogänget BK Forward ville annat.
– Jag har spelat med alla de där killarna och jag visste vad vi hade att vänta oss. Ger du dem bara lite yta slår de till på en gång. Det känns riktigt tråkigt nu, att vi inte kunde ta hem det här med, säger Jesper Florén, som lirat i BK Forward, när han tagit av sig benskydden och står med en blomma i handen.
Lyfter bucklan
En bit bort firar örebroarna med att lyfta bucklan och sjunga.
Jesper Florén kan bara titta på. Under Mariedal Cup var han dock en av Elfsborgs absolut bästa spelare. Han och de andra i Elfsborg ångade i går på mot finalen och såg stundtals helt överlägsna ut. I kvartsfinalen mot Enskede vann Elfsborg med klara 4-0. I semin, mot förra årets finallag Värnamo, vann de gulsvarta med hela 6-0.
En riktig delikatess var där Elfsborgs femtemål. Briar Faraj spelade snyggt fram duktige och snabbe Niklas Hult som lyfte in bollen i mål.
Bra chanser
– Efter den matchen såg det bra ut, vi trodde att vi hade bra chanser att greja det, säger Florén.
Men i finalen såg det annorlunda ut. Båda lagen avvaktade och det dröjde nästan fem minuter innan det första målet kom genom Forwards Dana Kuhi.
En stund senare slog också turneringens bäste spelare, Josef Ibrahim till med ett riktigt snyggt solonummer. 2-0 där och tungt för Elfsborg.
– Josef är 91:a och redan en av Sveriges bäste spelare inomhus. Han var riktigt duktig. Men jag tycker ändå vi var det bättre laget, vi hade många chanser, säger Florén.
Bästa målvakten
BK Forward, som i semin slog ut Elfsborgs andralag hade dock turneringens bäste målvakt, Andreas Lundberg, mellan stolparna.
Han räddade Forward flera gånger. Elfsborg fick dock till en reducering med drygt två och en halv minut kvar genom Anton Wede. Boråshallen jublade och på Elfsborgsbänken kunde sedan ingen sitta stilla. Men trots press på slutet kunde Forward hålla undan.
– Det är tungt, men för min egen del får jag väl säga att jag är rätt nöjd. Jag har inte spelat inomhus sedan jag spelade med Forward för fyra år sedan. Och det är tur att man har SM-vinsten utomhus att tänka tillbaka på, säger Florén.
skönt som gammal Örebroare att se vilken stad som egentligen dominerar.
Jonsson skjuter kvar Djurgården, gammal örebro produkt, Tjerna fixar guldet till AIK, ok från början Degerforsare men fick sitt genombrott i Örebro. Och nu mitt hatlag BK Forward vinner Mariedal Cup.
är det bara jag som tycker att bk forwards spelare nr 11 var jätte duktig, liksom sättet han behandlade bollen på var av högsta klass, vilken fart vilken teknik vilk bollkontroll, han gjorde även det sjuka 2-0 målet då han i stort sett snurra upp hela elfsborg kedja på egen hand, det e bara att applådera! blev även turneringens bäste spelare helt rättvisst, stod och snackade med marcus allbäck med en långt stund. kanske någon kontrakt snack? GRATTIS BK FORWARD!!!!
Elfsborg visade upp den finaste fotbollen i semifinalen under finalpasset då man slog Värnamo. Men i finalen var väl resultatet rättvist? Domarinsatsen då under eftermiddagen? Vad säger ni?
Finalen var lite tillknäppt och tillfälligheter avgjorde. Grattis till BK Forward!
DOMARNA VAR MARIEDAL CUPS STÖRSTA FIASKO!!! Fattar inte hur mariedal cups arrangörer kan ta med så dåliga domare!! Elfsborg blir bestulna på segern!
Vet inte vart jag ska skriva detta egentligen men tar det här.
Varför är det inte längre några tjejer med i knattefotbollen där barnen möter varandra? Jag har i många år sett att lagen varit blandade av killar och tjejer. Varför inte längre? Mycket tråkigt!
vilken tid började finalen igår? någon som vet?
Tycker du att Elfsborg blir bestulna på segern bör du skaffa glasögon!!!
Varje situation som var 50-50 fick dom med sig, ibland till och med när dom skulle haft frispark emot sig...Så säg inte att dom hade domarna emot sig för så var inte fallet. Helt overkligt att BK Forward kunde vinna med dom domsluten som stundtals blev i finalen.
Men snälla katastrof! Visst var det ett antal konstiga domslut i finalen,men i ärlighetens namn så var det inget avgörande. Det blev ett antal felaktiga beslut åt varje håll men Elfsborg förlorade på att inte sätta sina chanser och dessutom bli uppsnurade av en spelare.Kan du peka ut en spelare som inte gjorde fel igår? Det är mänskligt att fela och ha en dålig match.
hej jag tycker det var skandal av arrangörerna att tillåta den tjejen som var med i byttorps lag att få vara med i mariedal cup för det är ju en turnering för bara killar
Till Random.
Finalen började 17.30.
En massa annan kul info från hela helgen finns på http://iloveboras.se
Eeeh, förmodligen är det inte bara du som tycker killen var bra eftersom du själv skriver att han blev utsedd till turneringens bästa spelare... Eller var det du själv som utsåg honom till det...
Domarna var fruktansvärt dåliga. Dock verkligen till Elfsborgs fördel i Finalen. Bk Forward fick kämpa inte bara mot sveriges "bästa" lag utan även mot två svartklädda med pipa.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74