Ljumskskada oroar Hanna Falk

Sport 2010-02-08 | Uppdaterad 2010-02-09

Nya sprintstjärnan Hanna Falks ljumskskada är värre än befarat.

OS-medaljhoppet har en inflammation i ljumsken och kan tidigast åka skidor på onsdag. Nu blir det en kamp mot klockan inför OS-starten för 20-åringen.

– Det är aldrig bra att ha en skada en dryg vecka innan tävling, men vi får hoppas att det är lindrat om ett par dagar, säger förbundskaptenen Joakim Abrahamsson.

Falk missade helgens världscuptävlingar i Canmore med en lindrig ljumskskada. Tanken var att hon skulle ha varit tillbaka på skidor på landslagets läger i Mount Washington på Vancouver Island på måndagen, men planerna sprack.

I vänster ljumske

Falk undersöktes på söndagskvällen, lokal tid, av SOK-läkaren Klas Östberg och det visade sig handla om en inflammation i vänster ljumske. Det blir ingen träning på skidor förrän tidigast på onsdag. Hon behandlas med voltaren och får nöja sig med en kombination av rehabträning och alternativ träning.

– Hon kan köra styrka i överkropp och intervallträning på testcykel eller roddmaskin, så det går att hitta lite olika vägar för att hålla i gång konditionsträningen, säger Abrahamsson.

TT



08 Stockholm–Borås Basket 83–68

Tung förlust i Stockholm

Sport [Uppdaterad 2010-03-05]

Borås föll med 15 poäng Läs mer


huvudnyheter just nu

Mest läst på BT-sporten



Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.

Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: Överklaga avslag av socialbidrag lönar sig – en av fem får rätt
• Bollebygd: Unga får dela på 100 000
• Näringsliv: Rådgivare säger nej till kofusion
• Bostad: Nya pysseltrenden: Virka på japanska
• Mark: Följde sina hjärtan – utsedda till årets kvinnor av Markalliansen
• Kultur: Riksdagens kulturpolitiker fick se Borås nya konst- och skulpturimage
• Sport: Haglund slipper inte undan favoritskapet – upptaktsträff i Örebro i går
• Sport: Mark baskets sköna skräll i Luleå
• Nöje: Allt om nya musikfestivalen "Close to home"
• I fokus: Nettan Lannemar har startat kafé för stickentusiaster

Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Mest läst på bt.se


Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.