Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Elfsborg i allsvenskan 2012-05-11 | Uppdaterad 2012-05-11
Det blir ingen fotbollsstrejk. Parterna, Svensk elitfotboll (SEF) och Spelarföreningen, har kommit överens.
– Båda parter har sagt ja till medlarnas bud, säger Mats Enquist, generalsekreterare i SEF, till fotbollskanalen.se.
Avtalet mellan SEF och Spelarföreningen är på 3,5 år, men kan sägas upp till 31 december i år. Avtalet gäller fotbollsspelare i allsvenskan och superettan.
"Vi har skapat förutsättningar för en bra trygghet för svenska fotbollsspelare i framtiden till gagn för både spelarna och fotbollen. Avtalet innehåller både etablerade och nya lösningar. För lösningar som är delvis nya vidtar ett gemensamt arbete för att utveckla på bästa sätt," säger Magnus Erlingmark, generalsekreterare i Spelarföreningen.
Spelarföreningen varslade om stridsåtgärder för att få genom sina krav på arbetsskadeersättningar och tjänstepensioner.
Det första varslet lade till den 7 maj och gällde allsvenska matcher. Men sedan medlare tillsatts sköt man på strejkvarslet i fem dagar. På torsdagen fick parterna ett slutbud från medlarna. Klockan 13 på fredagseftermiddagen träffades parterna och alla stridsåtgärder ställdes in.
Enligt Stefan Ishizaki på twitter var dock inte Elfsborg för en överenskommelse:
Dock ska det sägas att vi i Elfsborg inte accepterade budet, men majoriteten av klubbarna gjorde det...
BT/TT
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men…
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte personangrepp.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Och...
Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.
Har du tips eller frågor? Hör av dig!
Victor Petersson
victor.petersson@bt.se
Telefon: 033-700 07 75
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74