Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Hanssons OS-krönika 2008-08-19 | Uppdaterad 2008-08-19
Det kändes nästan som om kungahuset fallit.
Häckdrottningen Susanna Kallurs olycka gjorde mentala sår i hela nationen.
Idrottshistorien har många exempel på stupade häckstjärnor. Om stolparna var Gammel-Honkens bästa vänner, så är de 80 cm höga bockarna löparnas värsta fiender.
Bara inte Susanna Kallurs.
Aldrig någonsin i en tävling har hon stupat på ett trähinder. Med galant teknik håller hon ständigt benen på minilagom marginal över.
Och så händer det just i OS.
*
Det är som om satan själv styr över Kallur i de största mästerskapen.
I Helsingfors-VM 2005 lottades hon i ett semifinalheat med vidriga förhållanden. Slagregn och motvind piskade tjejerna rakt i ansiktet.
Susanna Kallur försvann genom en fallucka. Tvillingsystern Jenny fick försvara familjen i finalen.
I förra årets Osaka-VM var Sanna på väg mot medalj.
Då delade amerikanskan Michelle Perry ut en tackling på sista häcken.
Sveriges hopp snubblade till och blev...fyra.
*
Så vad ska man tro efter ännu mer elände i Fågelboet. Sannolikt går fallet att koppla till den heltrasiga säsongen.
Hon kom till Peking med bara två lopp bakom sig. Med sådan bakgrund kändes OS-satsningen nästan överoptimistisk.
En löpare på den här nivån behöver tävlingar för att behålla rytmen i kroppen. Brist på skarpa lägen kan skapa osäkerhet.
Möjligen drabbade just det Susanna Kallur inför mötet med sin första skarpa häck på länge.
Hennes rivning var så overklig att det gick en ilning ända upp på pressläktaren. Svenska reportrar tittade på varandra utan att begripa vad som skedde.
Där låg hon på tartanen. Sårad. Utslagen. Efter tio meter.
*
En halvtimme efter det vemodiga OS-avskedet möter Susanna Kallur media. Ögonen är rödgråtna och en tår rullar sakta nerför kinden. Hon förklarar tålmodigt i alla framsträckta mikrofoner hur det omöjliga kunde hända.
Sanna är mer än en vanlig friidrottsstjärna. På några snabba år har hon genom sitt tilltalande sätt blivit upphöjd till en ställning som nationalidol.
Hon är glad. Hon är vänlig. Hon är rolig. Hon är charmig. Hon är söt. Hon är intelligent.
Att världens samlade jäkelskap tycks drabba just en sådan svärmorsdröm känns för sorgligt.
När vemodet börjar hänga som en våt filt över pressflocken skickar Kallur iväg en lugnande förmaning: ”Äh, det är ju bara idrott.”
*
Susanna Kallur var ett medaljhopp som föll. Mustafa Mohamed var ett annat som...snubblade till långt bort från prispallen.
Fjärdeplatsen från fjolårets VM skapade förstås förväntningar. Men att Musse från Bohuslän ånyo skulle kunna störa världens allra främsta kändes orealistiskt.
I OS-fältet fanns tio Afrika-födda löpare av 15. Många var riktigt tunga namn. Mot den bakgrunden går att uppfatta Hälle-pojkens tiondeplats som tämligen normal, snarare än en fet missräkning.
I dag är det dags för Sveriges bästa medaljhopp i friidrott. Stefan Holm har visat förr att han kan vinna.
Hans chans att försvara titeln bland dussinet konkurrenter är i varje fall något bättre än 1/12.
Mer än så vill jag inte sticka ut hakan. Den får så lätt en smäll.
*
Jelena Isinbajeva – vilken fenomenal idrottskvinna!
Ni såg henne förvandla OS-finalen i stavhopp till en enmansshow.
Ni såg henne kanske försöka gömma sig undan ilsket jagande tv-kameror under en stor filt.
Ni såg henne avsluta med ett världsrekord på 5.05.
Ni såg damidrottens motsvarighet till den överlägsna simkungen Michael Phelps. Hon nöjer sig nog med EN guldmedalj.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
0703-189171
Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se