Sara Sjöström var populär under presskonferensen.

Det ständiga tjatet om medaljer
– innan OS ska alla stå på pallen

Hanssons OS-krönika 2008-08-08 | Uppdaterad 2008-08-11

BT:s Jan Hansson om uppskruvade förväntningar och drömmar om guld.


LäS MER

Det handlar om presskonferenser – och förhoppningar. Dagarna innan spelen ska alla ta medalj. Helst av guld.
Sådan är den väsentliga skillnaden mellan fromma önskedrömmar och realitiska OS-mål.

Över hela världen skruvas förväntningarna. Vi i massmedia bidrar i hög grad. Ändå är det ingenting jämfört många aktivas storvulna planer.
Jag funderade över sakernas tillstånd under en pressträff med svenska simtruppen. Den var samlad i en underdimensionerad sal i olympiska byn.
By förresten, ordet är i hög grad missvisande. Förläggningsplatsen har gigantiska mått och ska efter OS användas som moderna bostäder. Plats finns för åtskilliga tusen kineser.

Intresset för våra simmare stod förstås i proportion till meritlistan – och åldern.
Det nya stjärnskottet Sarah Sjöström uppvaktades flitigt. Inte för att någon tror på medalj för henne, snarare för att hon är en löfte med framtiden för sig.
Nästa söndag fyller Sara 15 och får köra moped.

I London-OS 2012 blir hon 19 och innan hon blivit lika gammal som lagkompisen Lars Frölander (34) kan Sara ha hunnit bli uttagen till sex olympiska spel.
Hetast av alla svenska simmare är Therese Alshammar. Det är hon alltid.
Alshammar har Det. Hon levererar medaljer och ofta snärtiga oneliners. Plus att hon har ett...tv-mässigt utseende.

I Sydney-OS 2000 blev hon tvåa på både 50 och 100 meter fritt. Kommentaren till det löd:
– Några fler silvermedaljer vill jag inte ha.

I Aten 2004 blev det en fjärdeplats (målet höll alltså, fast åt lite fel håll) på kortdistansen. Nu är hon tillbaka med samma karismatiska frispråkighet.

Herrlagets motsvarighet Stefan Nystrand har också kapacitet för medaljer i de fria kortloppen. Men det är i OS-bassängen det ska avgöras, inte på statistikpapper eller i svulstigt förhandssnack.
Rekord i höga ambitioner har ändå deras simkollega Michael Phelp. Amerikanen från Ann Arbor är i Peking för att ta åtta gyllene medaljer på åtta dagar.

I Mexiko-OS 1972 simmade Mark Spitz hem sju guld. Det har länge ansetts oslagbart, men nu...
”Tangerar Phelps mitt rekord blir han den andra människan på månen. Om han tar åtta? Den första människan på Mars.”

Själv har jag länge varit tveksam till simningens inflation i sträckor, simsätt och medaljfloder.
Det känns fel att en enskild simmare kan roffa åt så mycket grannlåt att det nästan fördubblar den amerikanska guldreserven.
Det gäller att ta sig fortast fram. Varför rygg- bröst- och fjärilsim?
Friidrotten har varken baklängeslöpning, löpning på ett ben, eller andra konstiga stilar. Simningen borde inte vara annorlunda.

Presskonferenser var det ja. I långa banor.
Förutom Sverige kunde man på några snabba timmar i OS-byn insupa deltagares visdomsord från Danmark, Japans skyttar och pingisspelare, Holland, Schweiz, Hongkong samt Estland.
Men pressträffen som samlade flest åhörare var den obligatoriska med IOK-presidenten Jaques Rogge. Kring ämbetet finns en kvarvarande underdånighet sedan perioden med Juan Antonio Samaranch vid makten.

Tack och lov har inte belgaren fallenhet för hierarkisk struktur. Han är en vanlig nutidsmänniska med känsla för demokrati.
Det skänker den olympiska rörelsen hopp.



Kommentarer

  • Ta bort simsätten?

    Ska man i så fall även ta bort Gång, Häcklöpning, hinderlöpning, etc etc. Simningen utspelar sig inte på land, utan i vatten, där det finns fyra klassiska stilar, ungefär som i brottning romersk/klassisk, eller som i skidor etc. Var ganska löjligt sagt, märks att du inte är uppvuxen i bassängen direkt, men är rätt fet skillnad på bröstsim (som en vanlig svensson simmar) och fjäril som knappt de flesta träningssimmarna behärskar ordentligt. Förstår dock poängen med att det påverkar statistiken, men spelar det någon roll?


Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




OS 2008

OS i Peking

Här hittar du:
Nyheterna – rykande färska.
Grafiken – kartor och spännande fakta.
Bildspelen – se och upplev.
Historia – OS från förr.
Grenarna – så funkar det.
Programmet – din guide genom OS.
Resultaten – så här gick det.


Sport

Magnus Hallqvist, sportchef

Har du tips eller frågor. Hör av dig till sportredaktionen på 033-7000760 eller mejla:

Mest läst på BT-sporten


Senaste nytt från TT-sporten

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Mål för mål

Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se

Elfsborg i allsvenskan

Obundet elfsborgerlig - BT:s egen Elfsborgsblogg

Olle Svalander är författare, journalist och förläggare. Och så bloggar han om fotboll på bt.se.
– Att läsa bloggen ska vara som att följa med mig på fotboll och tvingas höra mitt tjat.

Borås

Bli BT-fan på Facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på Facebook till både nytta och nöje. Snart 1000 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Sport

Följ Elfsborgs matcher på bt.se

Vi direktrapporterar från de hetaste matcherna. Via bt.se/live kan du följa matcherna i realtid och även själv kommentera och ställa frågor. Välkommen!

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

0703-189171

Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.