Hanna Brändmark (till höger) stod för en kanoninsats mot Järfälla.

Brändmark segerhjälte för Mark

Sport 2012-02-14 | Uppdaterad 2012-02-14

Hanna Brändmark gjorde sin livs match i damligan och sänkte fantastiska 9/9 tvåpoängare och 7/7 straffkast, vilket starkt bidrog till att Mark besegrade Järfälla med 82-81. Läs direktrapporteringen här!


FAKTA

Järfälla–Mark 81–82 (28–20, 20–21, 8–19, 25–22)

Järfälla: Malin Edlund 22, Jessica Ahlin 17, Kelsey Bolte 12, Aleksandra Begenisic 8, Julia Sundberg 8, Jennifer Sandmark 7, Malin Torelm 5, Evylin Ovner 2.

Mark: Hanna Brändmark 25, Kristin Turk 15, Ashley Key 14, Therese Andersson Broman 11, Sara Johansson 6, Caroline Thuresson 5, Kristin Mikkelsen 3, Lisa Knutsson 2, Lucille Fredriksson.

Publik: 123.

40.00) 81–82. Matchen är slut. Mark vinner med minsta möjliga marginal – 82–81.

35.07) 64–71. Det ser ut att gå vägen för Mark i dag också. Brändmark har sänkt ruskiga nio av nio tvåpoängare!

30.00) 56–60. Bortalaget håller sin ledning och det känns som att Järfälla får det tufft att vända det här nu. Brändmark måste stå för sin bästa insats i ligan någonsin. 21 poäng från hennes händer.

25.07) 50–53. Mark har vänt fajten! Brändmark har lagt i 18 poäng och tagit fyra returer. Turk har stått för sex poäng i tredje perioden.

20.00) 48–41. En uppryckning av Mark i slutet men det är ändå riktigt svagt att ligga under mot Järfälla. Key spelade upp sig och står på elva poäng, tre returer och tre assist. Brändmark har lagt i ytterligare två sedan senaste rapporteringen. Turk gör inte någon av sina bättre matcher och står på tre. I hemmalaget dominerar Edlund rejält och har tryckt i 16 pinnar. Bolte och Ahlin står på åtta.

15.01) 42–29. Fiaskostämpel hittills på Marks prestation. 13 poängs underläge mot Järfälla som vunnit en av 21 matcher den här säsongen. Turk är fortfarande poänglös (!) och Key står på blygsamma åtta poäng. Brändmark däremot fortsätter ösa på och parkerar på tolv poäng samt två returer.

10.00) 28–20. Illa, Mark. Bortalaget ligger under mot särklassiga jumbon Järfälla. Brändmark är den enda som producerar någorlunda framåt (åtta poäng). Key och Turk står på tre respektive noll poäng.

05.59) 18–10. Mark tar timeout efter cirka sex spelade minuter. Tuff inledning för Mark. Brändmark är poängbäst hos gästerna med sex poäng. Turk och Key står båda på noll.

00.01) Matchen är igång!

*****

Läget i laget

Karin Inger Key, coach:

– Järfälla har bara vunnit en match, men är inget helt bonkalag, heller. De har tre riktigt bra spelare, och hängde med Sallén till mitten av tredje perioden senast. Så vi måste göra jobbet för att vinna.

– Tre matcher på fyra dagar är absolut inte optimalt, men det är bara att gilla läget, och se det som en uppladdning inför ett slutspel där det också är tajt schema.

Frånvaro

Stina Söderberg och Johanna Jerebko är fortfarande krassliga. Lucille Fredriksson känner sig bättre, och åker med, men matchas troligtvis inte.

Se upp med

Med snitt på 11,3 poäng och 4,3 returer är Malin Edlund Järfällas viktigaste spelare.

BT:s tips

Tre matcher på fyra dagar skall inte spela någon roll. Mark vinner lätt, 82–52.



Disqus

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Sport

Magnus Hallqvist, sportchef

Har du tips eller frågor. Hör av dig till sportredaktionen på 033-7000760 eller mejla:


Mest läst på BT-sporten


Senaste nytt från TT-sporten

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Mål för mål

Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se

Elfsborg i allsvenskan

Obundet elfsborgerlig - BT:s egen Elfsborgsblogg

Olle Svalander är författare, journalist och förläggare. Och så bloggar han om fotboll på bt.se.
– Att läsa bloggen ska vara som att följa med mig på fotboll och tvingas höra mitt tjat.

Borås

Bli BT-fan på Facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på Facebook till både nytta och nöje. Snart 1000 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Sport

Följ Elfsborgs matcher på bt.se

Vi direktrapporterar från de hetaste matcherna. Via bt.se/live kan du följa matcherna i realtid och även själv kommentera och ställa frågor. Välkommen!

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

0703-189171

Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.