Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Nyheter 2008-01-18 | Uppdaterad 2008-01-19
Nu jämför SMHI den väntade stormen med stormen Per för ett år sedan.
Sjuhärad/Norrköping.
Lågtrycket beräknas gå in över norra västkusten i natt. Söder om området, det vill säga bland annat i Sjuhärad, beräknas det mycket hårda vindar.
– Redan i kväll och i natt får man räkna med att det blåser upp och bli friska eller hårda vindar, och tidigt i morgon bitti räknar man alltså med att det blir stormbyar i Sjuhärad, säger Lisa Frost, meteorolog på SMHI.
Vindbyar på 25-28 meter i sekunden väntas i Västsverige.
Klass två-varning har utfärdats, vilket är den näst allvarligaste varningen.
Samma vid Gudrun och Per
Tankarna går ofrånkomligen till stormarna Gudrun och Per. Då såg prognosen ut ungefär som nu och då hamnade vindbyarna till slut på orkanstyrka.
Och nu jämför SMHI den annalkande stormen Per som drog in över Götaland och Svealand i januari 2007.
– Lågtrycksbanan är väldigt lik och prognoserna innan är ganska lika så just nu ser den ut att vara i ungefär samma klass som Per, säger Kristin Sahlström, meteorolog på SMHI i Göteborg.
Bohuskusten tros bli värst drabbad.
– Det finns en risk att vindarna kan nå över 30 meter per sekund, det är en riktigt kraftig storm, säger Kristin Sahlström.
Varning har också utfärdats för höga eller mycket höga vattenflöden på flera håll.
Det blöta vädret den senaste tiden har även gjort att rasrisken för vägar är extra stor på många håll i landet. Vägverket har ökat kontrollerna och höjt beredskapen.
I Kronobergs län, som drabbades värst av de tidigare vinterstormarna Gudrun och Per, höjde polisen sin beredskap på fredagen och har klassat den väntade stormen som ”särskild händelse”.
vaaa... aldrig ställt in, hur va det med nyårsfyrverkeriet för några år sedan?
Om man planerat "julgransplundring"... ...betyder det att alla julgranar är kvar?
Ska det ändå ställas in så ta bort allt ur granarna och ta bort dem idag/imorgon så att de inte välter över någon/några på lördag!
Ibland måste man planera ett steg extra pga risk/säkerhet.
äntligen, har längtat efter en riktig storm! Det där med granen är ju bra..bra att lyssna på varningar.. Borde många ta efter..
Bara att förbereda sig på strömavbrott igen då.. Heja Vattenfall!!! Undrar om det är OK att strunta i att betala räkningen? Man betalar ju i förskott och nu förutser jag att vi inte kommer att ha någon ström på ett tag framöver...
Så är Borås, ett av sveriges regnigaste orter också påväg att bli den blåsigaste?...
...kan vi nitiska tidningsbud antagligen återigen - med hjärtat i halsgropen - se fram emot att köra min bil på alla små regngropiga, halvt bortspolade skogsvägar och kryssa mellan fallande träd i mörkret. Härligt! För Svensson har i regel absolut NOLL förståelse för om BT blir försenad till morgonkaffet - eller kanske t.o.m. uteblir......
Jag skall göra allt som står i min makt, men hoppas på lite mer tolerans från vissa prenumeranter - om stormen blir som man befarar.
Tack på förhand!
Om du kör MIN tidning, så är det oki...Jag klarar mig.=)
Kör försiktigt!!
För att blåsa bort alla politiker och "visionärer" som har lekstuga i gamla Borås, krävs väl minst dubbel orkan. Den ena galenskapen avlöser den andra, men nu är tålamodet slut!
Nu blir det bra
Jag ska släppa ut mina fiskar på gräsmattan nu när det ska regna. Det tycker dem är roligt.
Men om det blåser på tok för mycket så får jag ta in dem igen.
för en gång blåse en black molly in i garaget och bröt huvvet.
Tänk på alla dem som får sina trauman sen Gudrun återupplivade nu igen. Det var många som drabbades av stora tragedier då och mångas liv slogs i spillror. Så gnäll om BT och julgranar på torget är ju patetiskt i detta sammanhang.
De sa att stormen skulle börja vid midnatt...
7 10 12 8 m/s under lördagen står det på bt:s hemsida nu kl 00:13. ÄR DET STORM???
Tyvärr, stormen kan ställa till stora problem. Kram till er alla som måste vara ute och jobba.
Det positiva är att "skiten" rensas bort ur luften för en kort period. Hoppas att den rensar ur allt skräp ur denna fina stad!
Vem ska man ringa om man kör i diket me mopeden // hälsn/ orolig ungdom
Svar till signatur Maria som tyckte Cata Lunya hade en raskig attityd. Jag tror att Cata Lunya menar att det är förenat med rätt stor fara att vistas på vägarna i samband med storm. Jag vet inte om det är taskig attityd men jag tycker att du lider brist på förståelse. Jag bodde själv mitt ute i skogen när Gudrun rasade.
Vad är det för sätt sätt att klaga på tidningsbuden! Dom gör ett kanonjobb! Bytt jobb själv! Du sitter säkert på ett arbete där du vantrivs! Kör själv mellan nerblåsta träd en stomig natt om du vågar! Samuel en trogen BT läsare!
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92