Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Nyheter 2011-01-17
Jakt i Västra Götalands län är åter tillåten på en varg sedan det konstaterats att den på söndagen påskjutna vargen är oskadd.
Jakten får bedrivas enligt samma villkor som tidigare.
Vargjakten i Västa Götaland avlystes under söndagen sedan det rapporterats att en varg var påskjuten på Kroppefjäll i Färgelanda kommun.
Det var ca kl. 16.15 på söndagen som skott avlossades mot vargen. Eftersök har genomförts. Två av Länsstyrelsens besiktningsmän har under måndag förmiddag varit på plats och konstaterat att vargen är oskadd. Vargen var en tik och det blod som tidigare befarats komma från skottskada visade sig vara löpblod.
Den första vargen fälldes under söndag förmiddag, ca kl. 11.50, i trakten av Teåker i Melleruds kommun. Det var en stor varghane som vägde 49,5 kg.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
0703-189171
Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se