Så här tänker sig förslagsställarna att bassängen kan placeras. Till höger syns den grundare delen för små barn och till vänster den lite djupare delen.
Skiss: Otto Andreasson
Valet 2010 2010-08-24 | Uppdaterad 2010-08-24
Bollebygd har inga centrumnära badplatser för barnfamiljerna. Det vill Otto Andreasson (S) och Peter Rosholm (S) råda bot på med en bassäng i generationsparken bakom Bollegården.
Den som vill bada i Bollebygd får ta sig en bit från centrum, till exempelvis Ballasjön, Tubbared eller Nedflo. Eller till Stockasjön i Gesebol, Vannasjön eller badplatsen i Viaredssjön i Hultafors. Ballasjön är hyfsat nära även för cykelburna, men ingen är riktigt lättillgänglig från centralorten.
– På lång sikt är vår ambition att få ett badhus i Bollebygd, säger Peter Rosholm. Men i väntan på det är en bassäng eller plaskdamm en möjlighet för icke bilburna barnfamiljer att åtminstone få någon tillgång till bad.
Tanken är att placera bassängen i generationsparken bakom äldreboendet Bollegården. På sommaren kan den användas för bad och höst och vår kan man ha en fontän eller liknande igång.
– Det är inte märkvärdigare att anlägga en sådan bassäng än att göra en swimmingpool till en villa, säger Otto Andreasson. Vi skulle ha en riktigt grund del för de minsta barnen och en djupare del med cirka 70–80 centimeter vattendjup för större barn.
Peter Rosholm säger att en av de saker som kommer upp när han träffar barnfamiljer är att de saknar en lättillgänglig plats att gå och bada. Har man inte bil så är alternativet att ta sig iväg med cykel till Ballasjön och det är inte alltid så lätt.
För ungdomar är däremot Ballasjön en badplats som går att nå med cykel.
– Kommunen växer och vi måste tänka på den allmänna servicen till invånarna, säger Peter Rosholm. Vi har absolut inte övergivit tanken på ett badhus, men det är planer som får genomföras på längre sikt. Det tar tid med sådana större projekt. Under tiden skulle en sådan bassäng som vi föreslår åtminstone ge en del badmöjligheter.
Den grönytan behöver verkligen rustas upp och vatten är alltid trevligt. Men oj vad den kommer att missbrukas kvälls- och nattetid och icke baddagar, dvs de allra flesta dagar om året. Kräver mycket god tillsyn. Vem skall sitta där?
Musikskola och bad i centrum om socialdemokraterna i Bollebygd vinner valet. Om detta är löften får ni min röst.
Spännande förslag - bad/fontän i Centrum - skulle gärna se mer detaljer på hur det skulle fungera.
När det gäller badhus ser jag det som en bekräftelse på att vi kan få en bred överenskommelse när den dagen kommer att faktiskt bygga badhuset som centerpartiet jobbat för länge - kul att fler lokala partier inser nyttan av det!
Musikskola är redan på gång P - i form av kulturskola i sammarbete med Härryda kommun - för ett rikare utbud.
Musikskola i större format är redan på gång i form av kulturskola i samarbete med Härryda kommmun. Det behöver inte sossarna lägga manke på.
Bad i centrum i form av en dylik bassäng låter spännande - ser gärna mer av förslaget. Badhus har vi i Centerpartiet jobbat för länge och att sossarna börjar driva den frågan är ju roligt - det visar ju att vår politik är vinnande!
Kul att ni driver så bra frågor, Sandra. Det känns bättre att rösta på centern än socialdemokraterna.
undrar vilket kilopris de blir på detta valfläsk ,de lär inte bli något rea pris precis.
Intressant med bassäng men vore inte en
gång/cykelväg till Ballasjön det bästa för
alla,även oss vuxna innan olyckan är
framme........
Då kan man ju även ta sig till/från kyrkan
säkert med cykel eller gåendes med barn i
vagn !
Röstfiske eller, satsa pengar på dom gamla och barnen istället.
Jag tror bollebygdsborna är smartare än så. Det räcker inte med en pool för att gömma den icke existerande politiken hos socialdemokraterna. Och förresten "inte märkvärdigare än en villapool", vilket skämt. Om kommunen driver en badanläggning krävs nog lite mer underhåll. Har han räknat på vad uppvärmning och rengöring samt ev. badvakter kostar?
Ett litet klarläggande om musik/kulturskola.
Majoriteten med Sandra Eliassons C vill satsa hundratusen kronor på den. S vill satsa en miljon. Tror att barnen vill att sossarna skall lägga manken till i denna fråga.
Detta var ett oväntat dåligt förslag!
Vem skulle bada i 70-80 cm vatten?
Barnfamilj, nja kanske om man har endast en liten i familjen, annars blir det sjön. Varför inte rusta upp badet vid Ballasjön istället?
Fixa till den bedrövliga slänten förslagsvis med terasser, sedan ordna till stranden så den liknar något, ordna med parkering för alla cyklar, kanske en dedikerad handikapplats. Några platser till för bilar skulle ju behövas..
En ordentlig grillplats, och sedan ta ner träden som skuggar utmed stranden och plantera nytt, glesare.
Kostnad för detta?, ja en hel del, men jf med en grund bassäng i dolt läge...
Mitt önskemål är klart!
Sedan skulle det ju vara trevligt med en plan för badhus-simhall-ishall, t ex på Rinna-området.
En miljon??? Var i hela bygden skall ni få de pengarna ifrån. Ligger det i kommuninvånarnas intresse att en miljon skall läggas på ett fåtal elever som vill spela instrument? Det är så omdömeslöst att man häpnar!
Var kom musikskolans ev satsning in i bilden?
Valpropaganda?
Nu gällde det förslag om en grund bassäng som föreslås kunna användas för bad under sommaren!
Jag tycker att det vore bättre med att satsa på en gång-och cykelväg till Ballasjön för att göra platsen säkrare och lättare att nå. En upprustning av badplatsen är att föredra framför en bassäng i centrum
Skall vi utveckla eller avveckla kommunal service och verksamhet?
Skall var och en betala för sig eller skall vi solidariskt och gemensamt stå för de kostnader vård-skola-omsorg och för den delen miljö och kultur innebär?
Jag betalar gärna min del av Olssons barns barnomsorg och skola. Jag vill också vara medfinansiär till Olssons egen sjukvård när han behöver den. När det är dags för Olssons föräldrar att söka service inom kommunens äldreomsorg vill jag även vara med och betala för den.
En småbarnsbassäng i centrala Bollebygd utesluter inte en förbättring av badplatsen vid Ballasjön. Småbarnspoolen i Bollebygd är i första hand avsedd för de icke bilburna småbarnsföräldrarna och de centrala förskolorna som har svårt att ta sig till Ballasjön.
När det gäller Musik/kulturskola så föreslog S i sin (finansierade)budget inför 2011 en årlig satsning på 1 milj kr. Men allianspartierna vill bara satsa 100 000kr. En summa som endast skulle räcka till en musiklärarlön i 3 månader. Eftersom alliansen har majoritet i kommunen, så blev beslutet 100 000. Vilket vi beklagar.
Jag vet att betydligt fler än "ett fåtal" skolungdomar vill ha en musik/kulturskola i Bollebygd och tycker absolut att det är något kommunen skall och kan inhysa i verksamheten!
Ulf Rapp
Det hoppas vi på!
Håller fullständigt med Olsson. Kul att du har börjat engagera dig herr Rapp, men du måste veta vad du pratar om. Du nämner att budgeten var finansierad inför 2011? Detta är ju inte sant, sossarna föreslog en skattehöjning av den kommunal skatten som byggde på den budgeten och då går det ju att lova vad som helst. Nej du, att hålla i våra skattepengar gör ju ni inte direkt utan vakna nu, vi klarar inte mer skatt!!!
Bra Ulf Rapp
Kommer din synpunkt gällande Ballasjön samt säkrare väg dit att vara ett vallöfte eller är det endast ett inslag i debatten?
Har suttit och läst kommentarerna och tycker att det låter mycket vettigt med en cykel/gångväg till Ballasjön. Dessutom en upprustning av den badplatsen tror jag vore en bra ide´. Hmm...säg de barnfamiljer som inte har tillgång till bil i dag??? Det var väl snarare unde 50-60-talet det var så.
Håller med att en ordentlig cykel/gångbana samt upprustad badplats är att föredra. Ger en säkrare resa för alla plus att en promenad till sjön ger motion och förbättrad hälsa.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721