Fredrika Ragnar tar emot Roland Carlssons röst, registrerar den och lägger i lådan.
? Jag har aldrig förtidsröstat men nu var det så nära och bra till valbussen, säger Roland.

Valbussen blev en succé

Ulricehamn 2010-09-18 | Uppdaterad 2010-09-18

Fler förtidsröstar.

I Ulricehamn har en mobil vallokal underlättat för väljarna. Men i Herrljunga har den som vill rösta innan valdagen vackert fått traska till biblioteket.

I Ulricehamn har den mobila vallokalen gjort succé. Den har kompletterat förtidsröstningen, som pågått sedan den 1 september i stadshuset.

– Vi är rätt ensamma inte bara i Sjuhärad, utan i Sverige, om mobil vallokal, säger kanslichef Anita Dahlengren.

I går hade nästan 1?000 personer röstat i valbussen som varit ute såväl för- som eftermiddagar och kvällar.

– Vi har fått otroligt mycket positiv respons från väljarna att de får komplett service och har nog fångat upp en del spontanröstare som kanske inte hade röstat om de inte fått tillfälle så här enkelt.

På Trädets marknad röstade 72 personer, varav flera tillhörde andra kommuner. Det möjliggjordes tack vare trådlös internetuppkoppling för att få tillgång till röstkort och valsedlar.

Bussen har även servat äldreboenden och Tingsholmsgymnasiet där många förstagångsväljare tar chansen. Sista stoppet inför valdagen görs på Lager 157 i Gällstad i dag kl. 11–16.

Förstagångsväljare

– Ingen ska låta bli att rösta för att det är för krångligt att ta sig till en vallokal.

När BT besöker valbussen vid Tingsholmsgymnasiet, har några förstagångsväljare precis röstat. Fredrika Ragnar och Ingrid Johansson har fått hjälpa dem tillrätta.

– Men många säger också att de vill gå till vallokalen just på valdagen, säger Ingrid Johansson.

Förtidsröstade

– Alla tycker att valbussen är smidig. Särskilt uppskattade är vi i orter som blivit av med sin vallokal, berättar Fredrika Ragnar.

Herrljungaborna Sonny Håkansson och Siv Håkansson förtidsröstar för första gången eftersom de kommer vara på resande fot under valdagen.

– Fast det förtar lite av känslan, det är ju roligt att gå till vallokalen och träffa folk, menar Siv Håkansson.

Röstmottagaren Åke Henningsson säger att förtidsröstning har varit ovanligt populärt i år i Herrljunga. När BT besöker biblioteket, blir det kö.

– Många vet inte om att de kan ångra sig genom att gå och rösta på själva valdagen, så jag brukar berätta det. Vissa röstar ju redan den 1 september och mycket kan hända på nära tre veckor.

I centralorten har uppemot 200 personer röstat varje dag. Även till biblioteket i Ljung har tillströmningen av förtidsröstare varit god.

Åke Henningsson kontrollerar identitet, delar ut kuvert och hjälper de röstande till rätta.

– Jag påminner om att det bara får vara en valsedel per kuvert. Lådan med rösterna låses in i kommunhuset och tas med till vallokalen för räkning på valdagen.



Disqus

huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Senaste nytt från Sjuhärad

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.