Det har funnits två kallbadhus tidigare i Ulricehamn. Det senaste har blivit en angelägenhet för hela staden, konstaterar krögarparet Jens och Birgitta Bylin som välkomnats med öppen famn. foto hannah larsson

Nya krögare i kallbadhuset

Ulricehamn 2010-03-05 | Uppdaterad 2010-03-05

Ny meny, ny inredning och nya restauratörer. I kväll slår kallbadhusets Mat & Vin åter på spisen efter vinterns uppehåll.

Ulricehamns kallbadhus i vinterskrud.

Det lokala är återkommande i kallbadhusets restaurang Mat & Vin. Konstnärskollektivet Oddbirds i Tranemo har gjort bordslöpare med fiskmotiv, restaurangens eget öl Chef Jens har importören Pilsnergubbarna med säte i Ulricehamn letat upp i Belgien, golvet är Bolons vävda vinyl.

– Vi har mötts av så mycket entusiasm och det går snabbt att få hjälp. Det här är vårt livsverk, intygar Birgitta Bylin.

Jens Bylin, med rötter i Ulricehamn, blev köksmästare i Göteborg vid 23 års ålder och har de senaste sju åren haft den befattningen på pensionat Styrsö Skäret.

– Önskan om att starta något eget har funnits länge.

I samband med att de tidigare krögarna lade ner sin verksamhet i december, tog kallbadhusets förenings styrelse beslut att välkomna paret Bylin till den ljusa restaurangen.

– Vi vill att det ska vara öppet och gemytligt med plats för spontanbesök. Vi kommer ha en del temakvällar och happenings, som öl-, vin- och whiskyprovningar och så ska vi utveckla konferensverksamheten mer, avslöjar Birgitta Bylin.

Restaurangen öppnar i kväll och kommer fram till dess att familjens hus i Ulricehamn är färdigbyggt i sommar, vara öppen onsdag till och med söndag, då brunch serveras vilket är en nyhet i staden.

– Från och med juni kör vi öppet varje dag.

En kock från Styrsö Skäret följer med till Ulricehamn. Menyn som erbjuds är inte så fyllig men Jens Bylin kompenserar det med att ofta byta rätter.

– Varannan vecka, ungefär. Det gör det lätt att följa säsong.

Med en kvällens husman och en upplevelsemeny utöver dagens lunch, finns något för alla plånböcker.
Sedan Jens Bylin lämnade Ulricehamn för kockskola vid 16 års ålder, har staden förändrats.

– Tidigare fanns inget på den här sidan av järnvägsstationen, man skämdes över det. Men nu är här hur fint som helst.

Paret tänker samarbeta mycket med spat Mitt i sjön och kallbadhusförening för att marknadsföra inrättningen.

– Vi vill visa att vi är en ”treenighet”, menar Birgitta Bylin.



Olycka vid Nittakorset

Ulricehamn [Uppdaterad 2012-02-10]

En singelolycka har inträffat vid Nittaavfarten på riksväg 40. En bil har kört in i vajerräcket. Larmet kom vid 21.40-tiden i kväll. Det finns ännu inga uppgifter om eventuella skadade.


huvudnyheter just nu

Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Senaste nytt från Sjuhärad

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.