Nekades hemskola – får stöd:
"Det drar ihop sig till strid"

Ulricehamn 2010-02-09 | Uppdaterad 2010-02-09

Familjen i Ulricehamn som nekades tillstånd att själva undervisa sina barn, får stöd av en intresseorganisation.

LäS MER

– Det drar ihop till strid, säger Jonas Himmelstrand, utbildningskonsult.

För ett år sedan startades Riksorganisationen för hemundervisning i Sverige, Rohus, som en reaktion mot ett förslag om att skärpa skollagen vilket skulle försvåra för föräldrar som vill undervisa sina barn själva.
– Skollagsberedningen vill lägga till att tillstånd medges utifrån synnerliga skäl som utgår från barnens intressen. Men lagtexten är utmärkt som den är nu, att hemundervisning medges om den är ett fullgott alternativ till vanlig skola, säger organisationens ordförande Jonas Himmelstrand.

Han uppmanar Ulricehamnsfamiljen som fått avslag på sin ansökan av kommunen att överklaga till länsrätten och ta hjälp av tillgänglig forskning, utvärderingar från forna hemlandet och vittnen.
– Deras situation är inte unik. Sverige utmärker sig bland övriga demokratier med sin restriktiva hållning till hemundervisning.

Jonas Himmelstrand säger sig ha märkt att intresset för hemundervisning har ökat.
– 2009 hade 100 barn tillstånd att undervisas hemma. Vi får många förfrågningar särskilt från föräldrar till barn som blivit mobbade eller har bokstavsdiagnoser som känner att skolan inte tillgodoser barnens behov tillräckligt. Jag tror att det kan dra ihop till en strid om detta.

Nyligen fick en tysk familj politisk asyl i USA eftersom de nekats tillstånd att hemundervisa och bötfällts av myndigheterna.



Olycka vid Nittakorset

Ulricehamn [Uppdaterad i går 22:46]

En singelolycka har inträffat vid Nittaavfarten på riksväg 40. En bil har kört in i vajerräcket. Larmet kom vid 21.40-tiden i kväll. Det finns ännu inga uppgifter om eventuella skadade.


huvudnyheter just nu

Bukbloggen om frestelserna på TV

Blogg [I går 13:09]

"Som att anlita huskatten som fågelvakt under semestern. Eller anställa greve Dracula på blodcentralen." Krister Persson kollar på mat-tv och frestas. Och så är han lite ur form. GÅ TILL BUKBLOGGEN!


Näringslivsbloggen: Mingel på UF-mässa - se fler bilder här

Blogg [Uppdaterad i går 10:47]

BT:s näringslivsbloggare Ingemar Brink har varit på UF-mässa och bjuder på många bilder på bloggen. Och så testade han en ny frisyr här om dagen. GÅ TILL BLOGGEN.


Nu är årets sjukaste månad

Nyheter [Uppdaterad i går 07:51]

Februari är månaden då flest barn är sjuka och absolut flest vab-dagar tas ut. Läs mer

 

Sjuk?

Är någon i ditt hushåll sjuk just nu?

Visa resultat




Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Senaste nytt från Sjuhärad

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Kinas styrelseskick:

"Är detta början på en nedmontering av demokratin som idé? Är demokratin för långsam för att fungera i en allt mer accelererande global ekonomi?"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om familjepolitik:

"Ta en bild på ett gulligt barn, sätt dit orden 'barn behöver tid' och vips har det blivit en affisch som kan klistras upp på vilken valstuga som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.