Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
- Jag började skaka när jag kom ner på backen, berättar piloteleven Ciar van Hostein, som klarad sig utan skador och fick beröm för sin väl genomförda nödlandning.
Ulricehamn 2012-02-06 | Uppdaterad 2012-02-06
När helikoptern började skaka på 600 meters höjd och oljud höras från motorn, bestämde sig helikopterpiloteleven för att nödlanda på ett fält intill Sämsjön, söder om Ulricehamn.
Piloten fick beröm för en nödlandning helt enligt skolboken.
Men först såg det ut som om nödlandningen, som ägde rum vid 16-tiden, var en olycka och ett stort räddningspådrag kallades till platsen, bestående av sjöräddning, polis- och ambulanshelikopter samt ett flertal bilburna hjälpinstanser.
Helikopterpiloteleven Ciar van Holstein från Holland, genomförde en övningsflygning ensam från Axamo flygfält i Jönköping, där han är elev vid helikopterskolan, Northern Helicopters. När han flög över Ulricehamnstrakten, började motorn hacka och låta konstigt. Han tog han då det säkra för det osäkra, och beslöt att landa helikoptern.
– Motorn hackade och helikoptern krängde när jag flög över fältet och skulle ta mark, säger han och berättar att han själv började skaka när han väl stod nere på marken.
– Vi vet inte vad det blev för tekniskt fel som tvingade ner honom, men landningen var ett skolexempel på hur man genomför en nödlandning korrekt. Det blev inga skador vare sig på honom eller på maskinen, sade Mikael Randhem från helikopterskolan.
Den havererade helikoptern fick åka lastbil tillbaka till Axamo.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Peter Elvemo
peter.elvemo@bt.se
Telefon: 033-700 07 92