Svenska dödsskjuten i Afghanistan

TT inrikes 2010-03-12

En svensk kvinna från Örebro sköts ihjäl i Afghanistans huvudstad Kabul då hon var på besök där hos släktingar i januari. Svenska myndigheter är underrättade, men har inte fått veta mer om dödsskjutningen. (TT)

En svensk kvinna från Örebro sköts ihjäl i Afghanistans huvudstad Kabul när hon var på besök där hos släktingar i januari, skriver Nerikes Allehanda.
Okända män avlossade skott mot henne när hon satt i en bil tillsammans med en släkting. Svenska myndigheter är underrättade, men har inte fått veta mer om varför dödsskjutningen inträffade.
Enligt UD har familjen inte begärt någon hjälp från svenska myndigheter, som avråder från resor till Afghanistan på grund av säkerhetsläget.



huvudnyheter just nu

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721



Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.