Loreen är favorit inför Eurovision-finalen.

Loreen mest populär
inför schlagerfinalen

TT inrikes 2012-05-20 | Uppdaterad 2012-05-20

Loreen är knapp favorit att vinna sin semifinal när hon tävlar i årets schlager–EM.

Fansen i den europeiska föreningen OGAE har inlett sin omröstning inför tävlingen och Loreen som tävlar i semifinal två den 24 maj och leder med 337 poäng framför Serbiens Zeljko Joksimovic (333) och Turkiets Can Bonomo (321).

Den första semifinalen hålls den 22 maj och där tror fansen hårt på de ryska tanterna i Buranovskije Babusjki. Babusjkorna tippas få flest röster i semifinal ett och placera sig före Rumänien och Grekland som ligger två respektive trea. Skillnaden är inte jättestor men Loreen är ändå sammanlagd favorit eftersom ryskorna bara får 327 poäng i omröstningen.Sist i OGAE:s omröstning kommer San Marino som i år tävlar med den redan på förhand utskrattade "The social network song". Valentina Monetta som framför bidraget får bara 142 poäng i fansens omröstning.OGAE:s omröstning pågår fram till klockan 21 lokal tid på kvällen för den aktuella semifinalen. (TT Spektra)


 

FRÅGA

Vinner Loreen Eurovision?

Visa resultat




huvudnyheter just nu

Bildspel från VW-Fanfest i Borås

Borås [Uppdaterad i dag 09:48]


Foto: Anton Hedberg



Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Erik Terneborn
erik.terneborn@bt.se
Telefon: 033-700 07 73


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om makten och regnet i Stockholm:

"När medier blickar ut från Stockholm ligger alltid generaliseringarna och exotismen nära till hands. Nyanserna och komplexiteten sparar man till rapporteringen om huvudstaden."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om en glänsande tysk fotbollsvår:

"Kvällens Champions League-final mellan Bayern München och Borussia Dortmund är en skarp larmsignal till övriga Europa."

Lena Kvist, kulturchef

Om när scenkonst berör:

"När scenkonst är som starkast finns det verkligen inget som slår den. Men det är svårt att hitta något som verkligen, verkligen berör."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.