Fängelse för politikerhot

TT inrikes 2010-02-09 | Uppdaterad 2010-02-09

Domen i Ystads tingsrätt blev tre månaders fängelse för mannen som stått åtalad för att ha hotat migrationsminister Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson. (TT)

Domen i Ystads tingsrätt blev tre månaders fängelse för mannen som stått åtalad för att ha hotat migrationsminister Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson. Men åtalet ogillades på ett par av åtalspunkterna.
Hot mot ministrar och andra höga politiker leder sällan till åtal. Förra året gjordes 26 förundersökningar om sådana brott men inget av fallen gick till rättegång.
Året innan, 2008, gjordes 21 förundersökningar om hot mot någon av de runt 400 personer som enligt säkerhetspolisen ingår i centrala statsledningen. Dit räknas kungen, riksdagsledamöter, talmannen och regeringen med statssekreterare. Då ledde ett fall till åtal, rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion.
I det målet föll i Ystad tingsrätt i dag dom mot en man som i brev riktat dödshot mot migrationsminister Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson.
En av de utredningsmetoder han syftar på är möjligheten att hämta in uppgifter om vilken dator ett hotfullt mejl har skickats ifrån.
Men till det kommer också svårigheten att rent juridiskt kunna leda i bevis att ett hot är allvarligt menat. Det gäller att kunna belägga att den som hotar har både avsikt och förmåga att sätta hotet i verket.



huvudnyheter just nu

Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: Sprickor och potthål – bilisterna får betala priset för sönderfrusna vägar
• Borås: SÄS hoppas kunna lösa vårdgarantin i sommar
• Bostad: EU-ministern Birgitta Ohlsson visar sin lägenhet och ger tips
• Mark: Nya LSS-boendet i Sätila öppnat
• Kind: Udda rekordförsök i Uddebo – 300 likadana tavlor målas samtidigt
• Sport: Johan Larsson matchen lirare mot Gefle
• BT:s sportchef Jan Hansson: "Glöm den mållösa premiären och gläds åt en lysande debut"
• Nöje Spel: Historielektion för MMA-kidsen
• I fokus: Andreas Cerny, 16 år, brinner för politiken

Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.


Mest läst på bt.se


Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Elfsborg i allsvenskan

Följ ditt lag i Allsvenskan

Jämför lagen, ha koll på tabellerna och se vem som leder skytteligan.