Tranemo 2009-01-14 | Uppdaterad 2009-01-14
Efter personalmötet samlades de i grupper och fortsatte prata.
– Det känns oroligt!
Det konstaterade undersköterskorna Karin Elofsson och Sara Bäckman och deras kollega vårdbiträdet Ellinor Andersson-Wernoff.
Visst har de förstått att något varit på gång. Tomma platser på boendet har fått stå tomma. Men i går när planerna om trygghetsboende presenterades väcktes många frågor och oroliga tankar.
– Det är inte alls bra för Länghem, som ju är en stor ort, att mista så många arbetstillfällen, tyckte Karin och Sara.
Och Ellinor tyckte det är synd om de unga. Själv ska hon nu efter 22 år på Solbacken gå i pension i augusti.
– I det här läget känns det ju skönt, menade hon.
Kring de tre samlades ytterligare personal.
Och de undrade om det här förslaget verkligen är för de gamlas bästa. Och pratade om all oro som personalmötet hade fött.
Under tiden fick omsorgschefen Magnus Andersson och Stefan Hjertén (m), ordförande i omsorgsnämnden, hasta vidare.
På deras eftermiddagslista stod också informationsmöten på äldreboendena Glimringe och Hjälmå.
Och enhetschefen Jenny Nylén fortsatte fundera över nästa uppgift. Att berätta för de gamla och deras anhöriga vad som – förmodligen – är på gång.
– Den uppgiften blir min morgondag.