Adam Hulander och Simon Hoof är i helgen på överlevnadshajk tillsammans med Felix Gärdelöv, Ludwig Karlsson, Jonatan Jungmalm och Oscar Gunnarsson.

Hajk lektion i överlevnad

Tranemo 2010-02-08 | Uppdaterad 2010-02-08

Sex grabbar, en gymnasielärare och inte så mycket mera. När överlevnad väljs på idrottsschemat gäller det att visa vad man går för.

Fast hur dramatiskt som helst är det förstås inte.

– Vi har tagit med en påse potatis och så lite torr ved för att ha något att starta elden med, säger Adam Hulander som tillsammans med Simon Hoof valt att leda och genomföra en överlevnadshajk.

Dessutom finns tio angeldon utplacerade på isen. Hajken tar sin början tidigt på morgonen vid Mörksjön i Ljungsarp. När BT besöker hajken under förmiddagen har gruppen lyckats få upp två gäddor och funderar på om det ska bli fisksoppa till lunch.
Därefter är planen att ta sig längre in i skogarna kring Ljungsarp för att sätta upp läger med vindskydd och natteld. Från tidig söndagsmorgon till sen måndagseftermiddag lyder tidsplanen.

Vad mer ska ni göra?

– Vi ska leta efter olika ätbara rötter som kaveldunsrötter och till exempel koka te på lava. Soppan ska vi nog smaksätta med tallbarr. Adam Hulander förklarar att barren innehåller mycket c-vitamin.

– Sen blir det ö-råd, skojar någon.

Adam Hulander och Simon Hoof går tredje året på naturvetenskapsprogrammet på Tranemogymnasium och har fått med sig fyra skolkamrater på äventyret.
Det är god stämning runt lägerelden och alla framhåller att det är kul med hajk eftersom man får chansen att umgås på ett avslappnat vis.

– Och så får vi större chans att överleva om vi någonsin skulle gå vilse i skogen.

Enligt idrottsläraren Mikael Karlsson är hajken en del av deras ledarskapsexamination på kursen Idrott och hälsa B och något de själva valt.

– Vi har provat på det tidigare under hösten och fick mersmak. Så vi tyckte det vore kul med en större utmaning, förklarar de båda initiativtagarna.

Vad ska man tänka på om man går vilse i skogen och inte hittar hem?

– Först och främst ska man inte få panik utan ta det lugnt och börja gå åt ett håll. Om man vill ha lite koll på väderstrecken kan det vara bra att veta att alla myrstackar är åt söder. Det är också bra att försöka göra sig så synlig som möjligt om man slår läger, genom att kanske hänga upp färgglada plagg i ett träd eller liknande. Det är också bra att göra upp en eld så röken kan skvallra om var man är.



huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Motion

Hur ofta motionerar du?

Visa resultat




Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Kinas styrelseskick:

"Är detta början på en nedmontering av demokratin som idé? Är demokratin för långsam för att fungera i en allt mer accelererande global ekonomi?"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om familjepolitik:

"Ta en bild på ett gulligt barn, sätt dit orden 'barn behöver tid' och vips har det blivit en affisch som kan klistras upp på vilken valstuga som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om mötet med Breivik:

"Plötsligt står vi öga mot öga med en terrorist, en massmördare."

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.