Adam Hulander och Simon Hoof är i helgen på överlevnadshajk tillsammans med Felix Gärdelöv, Ludwig Karlsson, Jonatan Jungmalm och Oscar Gunnarsson.

Hajk lektion i överlevnad

Tranemo 2010-02-08 | Uppdaterad 2010-02-08

Sex grabbar, en gymnasielärare och inte så mycket mera. När överlevnad väljs på idrottsschemat gäller det att visa vad man går för.

Fast hur dramatiskt som helst är det förstås inte.

– Vi har tagit med en påse potatis och så lite torr ved för att ha något att starta elden med, säger Adam Hulander som tillsammans med Simon Hoof valt att leda och genomföra en överlevnadshajk.

Dessutom finns tio angeldon utplacerade på isen. Hajken tar sin början tidigt på morgonen vid Mörksjön i Ljungsarp. När BT besöker hajken under förmiddagen har gruppen lyckats få upp två gäddor och funderar på om det ska bli fisksoppa till lunch.
Därefter är planen att ta sig längre in i skogarna kring Ljungsarp för att sätta upp läger med vindskydd och natteld. Från tidig söndagsmorgon till sen måndagseftermiddag lyder tidsplanen.

Vad mer ska ni göra?

– Vi ska leta efter olika ätbara rötter som kaveldunsrötter och till exempel koka te på lava. Soppan ska vi nog smaksätta med tallbarr. Adam Hulander förklarar att barren innehåller mycket c-vitamin.

– Sen blir det ö-råd, skojar någon.

Adam Hulander och Simon Hoof går tredje året på naturvetenskapsprogrammet på Tranemogymnasium och har fått med sig fyra skolkamrater på äventyret.
Det är god stämning runt lägerelden och alla framhåller att det är kul med hajk eftersom man får chansen att umgås på ett avslappnat vis.

– Och så får vi större chans att överleva om vi någonsin skulle gå vilse i skogen.

Enligt idrottsläraren Mikael Karlsson är hajken en del av deras ledarskapsexamination på kursen Idrott och hälsa B och något de själva valt.

– Vi har provat på det tidigare under hösten och fick mersmak. Så vi tyckte det vore kul med en större utmaning, förklarar de båda initiativtagarna.

Vad ska man tänka på om man går vilse i skogen och inte hittar hem?

– Först och främst ska man inte få panik utan ta det lugnt och börja gå åt ett håll. Om man vill ha lite koll på väderstrecken kan det vara bra att veta att alla myrstackar är åt söder. Det är också bra att försöka göra sig så synlig som möjligt om man slår läger, genom att kanske hänga upp färgglada plagg i ett träd eller liknande. Det är också bra att göra upp en eld så röken kan skvallra om var man är.



huvudnyheter just nu

Kaffe bra för hjärtat

Mat och dryck [Uppdaterad i går 15:49]

Greppa kaffekoppen, koffeinister. Läs mer


Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.


Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Svenljunga

Mitt namn & jag

BT:s Kindsredaktion är på jakt efter de ovanligaste förnamnen i Kind. Har du ett förnamn med extra knorr? Hör av dig till oss!

Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: SÄS kan tvingas dra ner
• Borås: Byalag möttes i Sandared
• Mias mat: "Alla kan laga mat"
• Mark: Lantbrukare kräver ersättning för markintrång
• Tranemo: Ridlärare med många år i sadeln
• Sport: Proffsdrömmmen sprack för Johanna Källman: "Luften gick ur mig"
• Nöje – Hammar hälsar hem: "Hjärtat dunkar gult och blått"
• Kultur: Unga som vill ävenTyra
• I fokus: Lasse Larsson – golfspelande silversmed

Kontakta oss

Vill du tipsa oss om något vi borde skriva om eller har du några frågor?

Webben bt.se
bt.se@bt.se
Telefon: 033-70 00 791


Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Borås

Bli BT-fan på facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på facebook till både nytta och nöje. Nu över 700 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Läsvärt

Håll koll på flyget på radarn

Undrar du vart planet som du sett däruppe egentligen är på väg? Här får du svaret.

Mest läst på bt.se


Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.