Jorge Moreno Zanni och dottern Nataly Moreno är mycket missnöjda med hur de blivit bemötta av Tele2. Någon fast telefon har de inte haft sedan den 20 november. ? Vi har inte kunnat ringa våra släktingar i Chile som vanligt eftersom det blir alldeles för dyrt med mobiltelefonen, säger Jorge Moreno Zanni.
Tranemo 2010-02-04 | Uppdaterad 2010-02-04
Familjen Moreno i Limmared nappade på Tele2:s erbjudande om bredbandstelefoni.
Det fungerade dock inte tekniskt och nu har man varit utan fast telefon sedan 20 november.
Jorge Moreno Zanni har räknat ut att han och dottern tillsammans har suttit i telefonkö över 20 timmar för att prata med Tele2:s kundtjänst. Väntan har dock inte lett till någonting.
– Vi blir bara hänvisade än hit än dit. Jag får berätta min historia om och om igen för olika personer, säger Jorge Moreno Zanni.
Familjen Moreno är sedan länge kund hos Tele2. De har abonnemang för fast telefon, flera mobiltelefoner och bredband.
Trots att de redan före bytet till bredbandstelefoni hade Tele2 som operatör är det stora problem med att få tillbaka den vanliga, fasta telefonen.
– Det första löftet vi fick var att telefonen skulle vara inkopplad den 5 december. Därefter blev det uppskjutet till den 20 december, sedan den 5 januari. I fredags fick jag ett nytt löfte om att det skulle vara ordnat inom kort, men än så länge har vi ingen telefon, säger Jorge Moreno Zanni.
Han tycker för det första att det är dåligt att Tele2 ger sina kunder erbjudanden som inte är tekniskt möjliga.
– När det nu inte fungerade med bredbandstelefoni så tycker jag att jag i alla fall ska kunna få tillbaka min gamla telefon. Vi har inte kunnat använda telefonen sedan i november.
Annika Kristersson är presschef på Tele2. Hon kan bara beklaga familjen Morenos situation. Enligt henne är det ovanligt att kunder inte har teknisk möjlighet att ansluta sig till bredbandstelefoni.
– Den här kunden skulle självklart inte ha fått erbjudande om bredbandstelefoni från första början. Att det sedan tagit så lång tid att få tillbaka den fasta telefonen beror på en rad omständigheter, säger hon.
När Jorge Moreno Zanni gick över till bredbandstelefoni släcktes hans ledning i det fasta telenätet ner. För att komma tillbaka måste Tele2 göra en beställning till företaget Scanova. De i sin tur skickar en förfrågan till stadsnätet som Jorge Moreno Zanni tillhör.
– Det är här det har dragit ut på tiden, men nu har jag fått löfte om att kunden ska få sin telefon inkopplad den 8 februari, säger Annika Kristersson.
Enligt henne har Jorge Moreno Zanni inte blivit korrekt bemött av Tele2:s kundtjänst.
Men detta kan Annika Kristersson bara beklaga. Hon vill avvakta med att uttala sig om familjen kan vänta sig någon kompensation för dyra mobilräkningar.
– Nu prioriterar vi att få igång den här kundens telefon. Det andra får vi ta efteråt, säger hon.
akta er för tele2 detta är inte första gången dom sätter sig på sina kunder och sen bara "beklagar sig" som det så fint heter. Kompensera honom istället och gör rätt för er. Blir så arg på er att ni fortfarande kan hålla på så!!
i reklamen säger de att de ger kunden en mycket mindre räkning och det har de verkligen lyckats med här. inga utgående samtal= ingen kostnad.
Vad menar Presschefen Annika Kristersson med att familjen- skälvklart INTE fått erbjudande om bredbandstelefoni från första början?????
Hade köpt en HTC och hade problem med den och när jag ringde till dom blev jag hänvisade hit och dit hela tiden och ingen kunde hjälpa mig. Men till slut efter ca 2,5 månader så fick jag en ny tele och kompensation. Hade även vart kund där i flera år.
hos oss i axelfors kan man bara ha telia det är roligt när det ringer försäljare o erbjuder bredband o man säger att det inte går att ha deras det går visst säger dom, då kollar dom nummret o säger oj ursäkta ni kan visst inte ha det nej de sa jag ju säger man då. o till telia betalar man full avgift fastän man delar band bredd med annan fastighet.
Vill du tipsa oss om något vi borde skriva om eller har du några frågor?
Webben bt.se
bt.se@bt.se
Telefon: 033-70 00 791