Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Svenljunga 2012-01-25 | Uppdaterad 2012-01-25
En kommunpolitiker i Svenljunga har åtalats. Han är misstänkt för att ha smitit från en trafikolycka.
I oktober förra året inträffade tillbudet. Mannen backade då ut på Boråsvägen och stötte samman med en personbil. Den påkörda bilen kördes av en yngre kvinna och i bilen fanns också en yngre, kvinnlig passagerare.
Mannen lämnade olycksplatsen "utan vidare åtgärd". Så står det i åtalet. Kvar på platsen fanns den påkörda bilen, som fick lackskador på stötfångaren och en tillbucklad registreringsskylt.
Mannen förnekar brott. Frågan ska nu prövas i en rättegång.
– När det blir en sådan här sammanstötning får man inte bara lämna platsen utan att agera. Som att tala om vem man är, kolla skador, komma överens om hur skadan ska hanteras, säger kammaråklagare Kajsa Sundgren.
Hon vill nu att tingsrätten prövar om den misstänkte mannen lämnat olycksplatsen med uppsåt. Eller om han inte varit medveten om sammanstötningen. Och därför inte smitit från olyckan.
Straffet för smitning från trafikolycksplats är böter.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92