Mogaskolan har återigen placerat sig högt på en topplista.

Mogaskolan bäst i Sjuhärad

Svenljunga 2010-01-29 | Uppdaterad 2010-01-29

Åter en topplista. Och återigen placerar sig kommunens skolor och högstadiet på Mogaskolan högt upp på listan.

Läraren Pia Ulvegärde och tf rektor Jan Manfred följer arbetet i klass 9 E. foto eva hildebrand

FAKTA

Rankningen
Lärarnas Riksförbund har gjort en rankning av grundskolorna i landets 290 kommuner. Den bygger på statistik från Skolverket och SCB från 2008.

Sex olika delar har vägts in i rankningen för att få fram Sveriges bästa grundskolekommun. De sex är lärartäthet, antalet lärare med pedagogisk utbildning, kostnad per elev, resultat i de nationella ämnesproven, andelen elever som har behörighet till gymnasiet efter årskurs 9, andelen elever som uppnått målen i samtliga ämnen i årskurs 9.

Ju lägre poäng en kommun har desto bättre plats i rankningen.

Resultat
Så här ser resultatet ut i LR:s rankning.

Torsås är Sveriges bästa grundskolekommun. Kommunen hamnar på första plats.

På sista, 290:e plats, ligger Södertälje kommun.

Svenljunga placerar sig på plats 35. Långt över övriga kommuner i Sjuhärad.

Så här ser det ut för de andra Sjuhäradskommunerna: Härryda plats 94, Ulricehamn 108, Mark 119, Tranemo 171, Herrljunga 214, Bollebygd 226, Borås 228, Vårgårda 289.

Resultat för skolorna i Svenljunga kommun

Lärartäthet: Snittet är just nu 7,7 tjänster på 100 elever. Besparingar riskerar sänka det till 7,3.

Antalet lärare med pedagogisk utbildning: 87 procent av lärarkåren.

Kostnad per elev: 87 000 med skolskjutsar.

Så många av niorna är behöriga till gymnasiet: 93,3 procent. Svenljunga hamnar på 55:e plats av alla kommuner.

Elevkommentarer
Vartannat år intervjuas före detta elever på Mogaskolan om hur det går för dem på gymnasiet. Har de fått rätt grund med sig? Räcker grundskolans kunskaper? Har de rätt redskap med sig? Vad fattas? Här är några synpunkter från den senaste enkäten.

”Det var höga krav på Moga, vilket gjorde att jag var väl förberedd inför gymnasievalet. Bra!”
”Arbetet i de små klasserna gjorde att man kunde visa mer vad man kunde och fick en bra kontakt med lärarna.”
”Fortsätt med samarbetsövningar.”
”Har med mycket från Moga.”
”Kunskaperna från Moga var en väldigt bra grund.”

Mycket högre upp än skolorna i de andra Sjuhäradskommunerna.

Det finns många orsaker som tillsammans skapar den positiva bilden för eleverna i Svenljunga. Det framkommer vid ett samtal med de två högstadielärarna Jan Manfred och Pia Ulvegärde.
Vi talar i första hand om den nya rankningen, som Lärarnas Riksförbund har gjort. Men även om tidigare undersökningar som exempelvis Salsarapporten, där niondeklassarna på Moga ligger i topp. I den senaste undersökningen hamnade de exempelvis på första plats i landet när det gällde ämnesproven i svenska. Även femteklassarna placerade sig på förstaplats i svenskan.
– Att det går så bra för eleverna på högstadiet bygger på att de har en god bas från tidigare skolår.

Jan och Pia har båda många års erfarenhet av lärarrollen. Jan började sin tjänst på Moga för 39 år sedan, högstadiet var nytt och för tillfället är han tf rektor. Pia började på högstadiet elva år senare. Hon är SO-lärare men även kommunombud för LR. Sedan åtta år tillbaka pendlar hon varje dag från Borås.
– Moga är en skola man inte flyttar ifrån, säger hon.

De två talar om den goda atmosfären, andan och miljön på högstadiet. Om kollegiet med 40 pedagoger som fungerar så bra ihop. Och om de 384 eleverna.
– Underbara, fantastiska elever. Självklart finns undantag, men i det stora hela förstår alla varför de ska gå i skolan, säger Jan.

De två berättar om ”sin skola”. En skola som de – och alla deras kolleger – brinner för. En skola som inte får tappa sin kvalité. Men oron finns där nu när politikerna börjar prata om att sänka lärartätheten. Det talas om några tjänster färre till hösten även om ytterligare pengar skjutits till i dagarna.
– Vi vill inte tvingas ta bort de små klasserna. Den organisationen är en förutsättning för den goda kvalitén. Varje elev blir ju sedd.

De två värnar också om det arbetsätt och de arbetsmetoder som gäller. Sedan många år tillbaka sker undervisningen inte separat i enskilda ämnen. Det handlar istället om exempelvis SO. Lärarna ser till att eleverna får med sig en ryggsäck fylld med arbetsmetoder, källkritik...
– Vi ser till att ordning och reda gäller. Att en lugn arbetsmiljö skapas. De ordningsregler vi har tagit gemensamt gäller. Ska mössan vara av så är det bara så. Det handlar inte om något slavdriveri utan bara om att hålla givna regler.
– Och vi lärare leder arbetet i klassrummet. Vi kan ju läroplanen och vet vart vi ska. Men självklart lyssnar vi på eleverna.

Pia skrattar till lite när hon berättar om en Syo-undersökning där många elever från Moga vill bli lärare.
– Bara det ett gott betyg kanske.



Kommentarer

  • Kontinuerlig topp placering

    Bra där!! Visar sig att tidigare topp placeringar inte bara varit tillfälligheter. All heder åt alla involverade!
    God reklam för Svenljunga!


  • Inte nyinflyttad

    Som nyinflyttad får dina barn det inte lätt. Har hört flera berättelser och själv varit med om det ochså. Våran dotter fick verkligen höra hur ful hon var och att hon skulle flytta därifrån...Vilket vi gjorde. Sen var lärare och rektor jättebra men bland befolkningen(barnen) var man inte välkommen


  • till nyinflyttad

    Att barn blir kallade div saker i skolan har ju knappast inte att göra med dess standard!det är sånt som förekommer överallt. Sen är det barn det handlar snälla någon, vadå inte välkommen?


  • Till jojo

    Well, jag gick på moga 94 till 97.
    Samma skit redan då, folk blir mobbade m.m lärarna brydde sig inte om man gick och sa till.

    Är själv ett av dom såkallade "offrena" dom 3 åren man gick var ingen höjdare i livet.
    Finns eller fanns ett fåtal lärare man gillade på moga, ena Frank Lund i kemi/biologi sen Alan i kemi/biologi. Sen hade vi Guije i svenska.

    Resten av lärarna är vilken skit som helst, fick dom det dom ville ha så var allt fin fint.

    Glad att mina kommande barn i framtiden inte behöver gå där.
    T,om själva byn svenljunga har gått utför.


  • Jan var bra även som lärare

    Det var längesedan jag gick på Moga - kanske inte mina ljusaste år men det beror nog mer på tonåren än skolledningen. Minns flera av mina lärare med värme som just Jan Manfred, Kalle-Ville Hanson och Erland Andersson som eldsjälar!


  • jätte bra

    jag gick på moga.. jag kan bara komma ihåg positiva saker om den tiden,, Jätte jätte bra lärare! min favorit är utan tvekan Sven-arne! SvenA som vi kallade honom!


  • Moga

    Jag går på moga nu. Jag tycker att Moga är en bra skola! Jag tycker inte de andra kommentarerna stämmer! Jag tycker inte att man kan klaga på lärarna hela tiden. Det beror faktiskt inte bara på de! Det är eleverna. Man kan faktiskt säga till själva och be sina föräldrar att ringa ens klassföreståndare eller rektor! Sen tycker jag inte att detta hade något att göra med artiklen. Det finns mängder med andra skolor som har massa mobbing och bråk!


  • Moga/Malmen

    Jag gick själv på mogaskolan i 4 och kan inte påstå att den är särskilt bra började på montessoriskolan malmen i Borås trivs mycket bättre där.


  • Lisbeth

    Jag gick på Mogaskolan under sex år och det allra bästa med skolan, alla kategorier, är Lisbeth Carlén. Där har vi en människa med ett otroligt stort hjärta som ser till att eleverna mår bra! Visst är det en tuff tid och barn kan ju vara hemska mot varandra.. men med såna som Lisbeth finns det en chans att få ungdomar att må bra!


huvudnyheter just nu

Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.


Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Svenljunga

Mitt namn & jag

BT:s Kindsredaktion är på jakt efter de ovanligaste förnamnen i Kind. Har du ett förnamn med extra knorr? Hör av dig till oss!

Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: Förslag om att flytta invandrarelever till Engelbrektsskolan – men rektorn säger nej
• Borås: Så blir nya Anna Lindhs park
• Näringsliv: Möter drakar i kväll för att visa ny sadeluppfinning
• Pengar: Jobba i annat nordiskt land – detta ska man tänka på
• Mark: Stora planer för nya huvudbiblioteket
• Kind: Lars-Göran Lind – decenniets trivselbygdare
• Ung Sport: Lyft för konståkningssystrarna Linn och Annie Feldt
• BT:s sportchef Jan Hansson: "Tack för att basketen fick nytt liv, Larsson""
• Kultur: Magi när jättekör tar ton i GA-kyrkan
• I fokus: Adopterade Jessica Syrén öppnar nya butiker

Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Mest läst på bt.se


Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Elfsborg i allsvenskan

Följ ditt lag i Allsvenskan

Jämför lagen, ha koll på tabellerna och se vem som leder skytteligan.