Kan ha skjutit kalvar från fordon

Svenljunga 2012-02-22 | Uppdaterad 2012-02-22

En djurägare i Svenljunga misstänks ha vanvårdat sina djur allvarligt. Förrymda kalvar antas bland annat ha skjutits på otillåtet sätt.

Länsstyrelsen kräver nu åtgärder i två olika ärenden.

I mitten av december fick länsstyrelsen in en anmälan om att det sprang lösa kalvar i skogen utanför Svenljunga. Enligt de uppgifter som djurägaren själv gett till länsstyrelsen har 13 kalvar rymt i samband med att djuren skulle tas hem från betet.

Efter hand har kalvarna blivit förvildade och svåra att få tag i. Vid en kontakt med länsstyrelsen före jul uppgav mannen att fyra av kalvarna var skjutna.

I början av året var en grupp jägare ute och sköt ytterligare fyra tjurar. De hittade då en svårt skottskadad levande tjur samt en död skottskadad tjur.

Uppgifter som länsstyrelsen fått tyder på att de djur som skjutits vid tidigare tillfällen jagats och skjutits från fordon.
– Avlivningen har inte gjorts på ett acceptabelt sätt. Det har kommit fram att djur blivit skadeskjutna och legat och självdött. Vi vill nu ha en skriftlig redogörelse från djurägaren om vad som har hänt, säger Emma Persson, djurskyddskontrollant på länsstyrelsen.

Enligt henne handlar det om bristande tillsyn av djuren. Två djur ska fortfarande finnas kvar i skogen och för henne är de just nu det viktigaste.
– De andra djuren lever ju inte längre. Händelsen är polisanmäld och det återstår att se vad det kan bli för konsekvenser, säger hon.

Under vintern har länsstyrelsen fått ta emot upprepade anmälningar som gäller mannens djurhållning. Han har frigående nötkreatur som enligt flera anmälare var magra och verkade sakna vatten. En död kalv sågs ligga vid en av utfodringsplatserna.

Vid en inspektion i början av februari fann länsstyrelsen den döda kalven i hagen. Djuren hade foder men saknade vatten. Ligghallen saknade strö och inspektören bedömde att en ko var i behov av veterinärvård.

Enligt föreläggandet ska djurägaren omgående se till att bristerna åtgärdas. Han ska också skicka in ett intyg som styrker att den ko som verkade sjuk blivit undersökt av veterinär.

I fallet med de lösa kalvarna väntar länsstyrelsen på en skriftlig redogörelse där djurägaren själv berättar om vad som hänt. Parallellt pågår en polisutredning.

BT har sökt djurägaren för en kommentar men utan resultat.



huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Vittne

Skulle du våga vittna i domstol?

Visa resultat




Snart kan du skicka pengar i mobilen

Nyheter [Uppdaterad i går 19:25]

I sommar ska privatpersoner kunna börja skicka pengar till varandra via en app i mobiltelefonen. Läs mer

 

EKONOMI

Skulle du kunna tänka dig skicka pengar via mobilen?

Visa resultat




TV: Peter Mangs första ord i rätten

Nyheter [Uppdaterad i går 19:51]

När Peter Mangs hördes om mordet på Trez West Persson och mordförsöket på hennes 22-årige vän gav han mycket knapphändiga svar och vägrade ofta att svara.

 


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Svenljunga

Mitt namn & jag

BT:s Kindsredaktion är på jakt efter de ovanligaste förnamnen i Kind. Har du ett förnamn med extra knorr? Hör av dig till oss!

Nyheter

Ingen tidning på Kristi himmelsfärdsdag

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Peter Elvemo
peter.elvemo@bt.se
Telefon: 033-700 07 92


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Borås framtid:

"Vi behöver alltså fler välutbildade människor i Borås, människor med höga löner. Det skulle öka köpkraften – och skatteintäkterna. Och vad lockar välutbildade människor? Jo, bra skolor, tolerans och en fungerande mångkulturalism."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om ordval i debatten:

"Språkbruket utvecklas hela tiden. Men det går inte att folkomrösta om vi ska säga gäst, klient, patient, kund, boende, äldre, omsorgstagare, senior, vårdbehövande eller konsument – för att nu bara ta några av de förslag som finns till ersättningsord för brukare."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om kändisbarnens biografier:

"För ärligt talat. Hur intresserade skulle vi alla vara av Johanna Ekströms bok om inte hennes berättelse var uttalat självbiografisk och en sårig uppgörelse med föräldrarna?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Oscar Hiljemark:

"Klubben bör underlätta en transfer. Om den sker till rätt adress och till rätt pris."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.