Svenljunga 2010-03-15 | Uppdaterad 2010-03-15
En 52-årig man döms till sex månaders fängelse efter att ha hotat och misshandlat sin sambo, bland annat genom att klämma fast henne under en madrass och en dörr.
Mannen ska också betala skadestånd till kvinnan med drygt 20 000 kronor.
Händelsen inträffade för cirka en månad sedan på en mindre ort i Svenljunga kommun. Båda två som har missbruksproblem var berusade. Det blev bråk och mannen gav sig på kvinnan. Bland annat släpade han henne i håret över golvet, sparkade mot henne samt lade en resårmadrass och en dörr över henne, och lade sig själv ovanpå. Misshandeln pågick från och till hela natten med sparkar, slag, stryptag och knivhot.
52-åringen har så sent som förra året avtjänat ett fängelsestraff för bland annat olaga hot och försök till våldtäkt mot kvinnan.
Vad gäller de aktuella gärningarna säger han att han inte minns och att han tror att kvinnan överdriver.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721