Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Svenljunga 2008-09-19 | Uppdaterad 2008-09-19
En björn observerades i Holsljunga i veckan.
Uppgifterna är mycket tillförlitliga bedömer rovdjursspårare Tommy Berglund.
Det var vid halv sjutiden på tisdagsmorgonen som björnen syntes ungefär en kilometer väster om kyrkan i Holsljunga, på vägen mot Öxabäck.
– Den gick ute på en klövervall och lufsade på ett mycket typiskt sätt vidare in i ett skogsparti, säger Tommy Berglund.
Observatören bedömer han som mycket trovärdig. Mannen stod dessutom inte mer än 50–60 meter från björnen.
Vid samma tid blev djur i närheten skrämda av något.
– Det stärker observationen ytterligare. Några kor hade sprungit in i en ladugård och hästar sprängt ett stängsel, säger Berglund.
Tidigare i somras syntes mycket tydliga spår av björn i Kalv, och nu under tidig höst har man haft sex–sju synobservationer i Småland.
Detta låter ju underbart. Hoppas den får vara ifred och inte skjuts. Men det beror väl mest på hur den kommer "sköta sig". Till skillnad mot vargen så kan björnen attackera och döda människor. Men det gör den mestadels för att man stör den när den kanske ätet något djur som den dödat eller om det är hona med unge och man kommit emellan.
Skicka dit grabben från Håcksvik och låt honom få ytterligare en päls till sin samling...
Naivt Erik, tyvärr. Var säker på att jägare i trakterna gnuggar händerna av förtjusning. Med tanke på de bilder BT publicerat nyligen på fällda björnar och stolta jakt"karlar" kan du ju tänka dig att den björnens liv nu är tidsbestämt.
Vi i sverige vill inte ha vilda djur i naturen, men vi vill att dem i afrika och andra länder med vilda djur ska ha det. Vi har ju varken lejon eller krokodiler så en lite björn är ju ingen större fara.
Låt den leva.
Den dagen som björnen vänt upp o ner på era soptunnor samtidigt som era barn ska ensamma gå 1.5 km till skolan är ni nog inte lika glada. Skräcke-exempel? Nä, så ser verkligheten ut i björntäta områden i sverige.
Eller när era kreatur har sprungit till skogs för femte gånen på kort tid och ni på egen bekostnad får leta upp dom och laga staketen?.
Det är väldigt sällsynt att björnar får smak för soptunnor i Sverige i de fall det händer så tas björnen om hand.
Den här björnen är ute och letar efter en björntjej och nu är det snart oktober och han borde ha hunnit förstå att det inte finns några tjejer att hitta här och gått hem igen.
Tycker det är kul att se att vår rovdjurs stam ökar och att dom sprider sig över landet.
Jag vet min ståndpunkt och det är faktiskt intressant och tala med jägare och då om vad dom tycker om detta. Det lyser igenom att dom inte gillar konkurrensen av topp predatorerna och för mig är det precis lika dumt som om Vi skulle säga att nu får ingen mer flytta in till den stad man bor i, för då ökar konkurrensen om jobben och då hota med att man skjuter den som är en blivande konkurrent. Jägarna vill ta rollen som topp predator, men vad innebär det för dom egentligen? Jo, att sitta i skogen året runt och skjuta av mestadels sjuka individer och livnära sig på dessa osv.
År 2006 skattades populationen till 2550 björnar i landet och i dagsläget ca. 500 vargar om vi inte hade haft illegal jakt på varg. Lodjurstammen ligger på ca. 1500 individer, jämför dessa siffror med antalet registrerade jägare, dom är nämligen ca. 300.000 st. Kanske bättre att lägga in skyddsjakt på jägarna då dom är väldigt många i detta land.
Håxviks grabben kan få en trofé till. Knappt en kilometer från skolan har björnen setts mer en engång! jag lovar... det kommer att hända nått :( men björn e roligt om man får jaga på denn lite .. :P
Är ni säkra på att det är björn det kan lika järna vara vild svin.
låt dom vara....
Jaså så ser läget ut i björntäta områden. Varför inte formulera om det lite; Så ser läget ut i nya(relativt sett)männsikotäta områden i bla björnens domäner...
Som på Svalbaard. Dumma björnar(fast vita)som kommer och välter lokalbefolkningens stinkande överfulla soptunnor de kör ut i utkanten av sin by då människans överkomsumtionslivsstil inte mäktar med att hålla rent.
Eller elaka indiska elefanter som kommer och röjer i mänskliga växtfält. Växtfält som inte för så längesedan var naturliga betesområden för just samme elefant. Osv. Osv. Osv.
Självklart blir det konflikter med vilda djur och människan, ska alla bo i Stockholms betong? och vem/vilka ska då odla mat och sköta våra skogar? även vegetarianer behöver väl mat eller ska ni äta luft? alternativt får vi väl avliva hälften av jordens befolking för mindre konflikt med människa o djur. Eller vad har du för lösning på jordens alla problem?
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92