Svalt intresse för att pensionsflytta

Nyheter 2009-04-10 | Uppdaterad 2009-04-12

Hittills har bara har 10 000 LO-medlemmar anmält att de vill flytta sin avtalspension när det blir möjligt den 15 april.


FAKTA

Pension

De flesta får sin pension från tre håll.

  • I botten ligger den allmänna pensionen som grundar sig på de inkomster som tjänats in under hela arbetslivet. Den allmänna pensionen består av inkomstpension, premiepension, garantipension samt tilläggspension för personer födda före 1954.
  • Den som är anställd får också en avtalspension, även kallad tjänstepension. Avtalspensionen bygger på ett avtal mellan arbetsmarknadens parter. Avtalspensionen SAF-LO som berör LO:s medlemmar innebär att arbetsgivaren sätter av 3,5 procent av lönen till avtalspensionen. Pensionen tjänas in från 21 års ålder och det är den anställda som själv placerar pengarna.
  • De flesta har även ett privat pensionssparande. Det kan till exempel vara en traditionell pensionsförsäkring eller en fondförsäkring.

Källa: Statens Pensionsverk (TT)

Hur många som väljer bort AMF när möjligheten finns återstår att se.

Genom valcentralen Fora, som ägs av LO och Svenskt Näringsliv, kan LO-medlemmar från och med mitten av april flytta sin avtalspension. Men ända sedan i januari har den som vill placera om sina pensionspengar kunnat anmäla det. Hittills har bara 10 000 av LO-kollektivets omkring 2,3 miljoner medlemmar utnyttjat möjligheten.
– Många vet inte riktigt hur man gör för att flytta pengarna, säger Irene Wennemo, chef för LO:s arbetslivsenhet.

Icke-valsalternativet
2004 kunde medlemmarna i LO välja att placera avtalspensionen i ett av 20 olika försäkringsbolag. Flertalet av medlemmarna gjorde dock inget aktivt val. Sparandet hamnade då automatiskt i AMF:s traditionella försäkring, även kallad icke-valsalternativet. De pengar som placerades där har fram till nu varit låsta.

När det blir möjligt att flytta pengarna den 15 april tror Irene Wennemo att den senaste tidens mediala uppmärksamhet kring AMF:s generösa pensionsavtal och bonussystem till bolagets chefer kan slå både positivt och negativt mot AMF.
– Nu har man börjat fundera på om man ska flytta pengarna. Tidigare har synen på AMF varit väldigt positiv. Men nu har AMF en uppförsbacke för att behålla spararna.
– Men vissa kanske är trötta på alltihop och tycker att alla är skurkaktiga. De kanske har tappat sugen för att välja och stannar kvar, man vet inte.

Dämpad ilska
AMF har 3,8 miljoner sparare, en övervägande del av dem är LO-medlemmar.

Enligt Stina Sandell, informationschef på AMF, har LO-spararnas ilska dämpats något den senaste veckan. Om de väljer bort AMF när möjligheten ges får framtiden utvisa.
– De som ringer uttrycker en frustration och ilska över det de läser om, men det börjar bli mer tydligt att de förstår att det som AMF ger en pensionssparare är skilt från enskilda personer och deras agerande. Det är inte lika tydligt längre att man vill lämna sitt sparande hos AMF. Men vad kunderna uttrycker behöver inte vara samma sak som vad de faktiskt gör, säger hon.



Kommentarer

  • Ett tips !

    Innan Du i frustration placerar om Ditt pensionskapital bör Du kanske kolla vilket bolag som under gången tid, 5, 10 eller 20 år gett den bästa avkastningen. Du bör kanske, också kolla hos vilket bolag de flesta har tecknat sin avtalade pension inom LO/SN-pensionen, den kommunala pensionen, den statliga pensionen eller den nya ITP-pensionen. Det kan också vara bra att se vilket bolag som hittills haft den bästa återbäringsräntan. En annan intressant fråga är vilka bonusar och pensioner som ledande chefer får i de andra bolagen ?


  • värdelöst pensionssystem

    Att "bara" 10 000 personer har valt att flytta sin avtalspension beror kanske delvis på att alla andra alternativ framstår som lika dåliga?

    Vart skall du flytta ditt "sparande" om du exempelvis: 1) anser att hela pensionssystemet är feltänkt från början och därför borde rivas upp? 2) upptäcker att löner/bonusar är helt orimliga i alla andra bolag? 3) konstaterar att de enda som tjänar på detta pensionssystemet är banker och fondbolag?


huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad 2012-05-25]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92



Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.