Skäll lite på chefen – annars dör du

Nyheter 2009-11-24 | Uppdaterad 2009-11-24

Blir du förbannad på jobbet? Visa då det, annars löper du dubbelt så stor risk att få en hjärtattack.

Bilden är arrangerad.

FAKTA

Ilska på jobbet

Studien är gjord på Stressforskningsinstitutet vid Stockholms universitet.

2 755 män anställda i Stockholm har svarat på frågor om hur de reagerar när de blivit orättvist behandlade eller råkat i konflikt.

Resultatet visar att "dold coping" (bemästrande) med orättvis behandling, att gå därifrån eller vara tyst, har samband med att bli sjuk.

Studien visar inte vilket det bästa sättet att hantera ilskan är för att slippa bli sjuk.

De som reagerar väldigt kraftigt löper inte någon mindre risk för hjärtsjukdomar heller.

Källa: Stockholms universitet

Många är vi som redan känt det på oss – det är inte bra att hålla inne med ilskan. Speciellt inte över chefer som behandlar oss orättvist. Det är dumt, rent av farligt.

Forskare har nu påvisat att män som gör det löper dubbelt så stor risk att få en hjärtattack eller dö av allvarliga hjärtsjukdomar. Deras studie visar att personer som bemästrar sin vrede, det vill säga inte öppet visar att han blivit förbannad, löper större risk att insjukna i hjärt-kärlsjukdomar.

Vad ska man då göra? Lever man längre om man skäller på chefen? Nej, riktigt så bra är det inte. Som alla forskare så är även dessa försiktiga med att dra långtgående slutsatser. Tvärtom visar studien att det inte finns något samband mellan att uttrycka sina känslor och minskad risk för hjärtinfarkt. Vilket ju låter lite motsägelsefullt.

– Det är bättre att uttrycka sin ilska, men de som är väldigt benägna att uttrycka den löper inte mindre risk, säger en av forskarna, Constanze Leineweber, till TT.

Exakt vad de som löper mindre risk gör med sin ilska har man inte studerat. Allt man vet är att det är skadligt att hålla inne med den.



huvudnyheter just nu

Kaffe bra för hjärtat

Mat och dryck [Uppdaterad i går 15:49]

Greppa kaffekoppen, koffeinister. Läs mer


Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: SÄS kan tvingas dra ner
• Borås: Byalag möttes i Sandared
• Mias mat: "Alla kan laga mat"
• Mark: Lantbrukare kräver ersättning för markintrång
• Tranemo: Ridlärare med många år i sadeln
• Sport: Proffsdrömmmen sprack för Johanna Källman: "Luften gick ur mig"
• Nöje – Hammar hälsar hem: "Hjärtat dunkar gult och blått"
• Kultur: Unga som vill ävenTyra
• I fokus: Lasse Larsson – golfspelande silversmed

Kontakta oss

Vill du tipsa oss om något vi borde skriva om eller har du några frågor?

Webben bt.se
bt.se@bt.se
Telefon: 033-70 00 791



Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Borås

Bli BT-fan på facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på facebook till både nytta och nöje. Nu över 700 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Läsvärt

Håll koll på flyget på radarn

Undrar du vart planet som du sett däruppe egentligen är på väg? Här får du svaret.

Mest läst på bt.se


Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.