Ramaskri efter Toblerone-attack

Nyheter 2010-04-27

Socialdemokraterna ylade i högan sky sedan kommunminister Mats Odell (KD) på tisdagen dammat av den 15 år gamla Tobleroneaffären i debatten.

– Det är tragiskt, säger den angripna S-ledaren Mona Sahlin till TT.

Valkampen hettade till rejält efter att de rödgröna presenterat sina förslag om mer pengar till vård, skola och omsorg. De vill de närmaste två åren ge tolv miljarder kronor mer till kommuner och landsting. Besked om varifrån pengarna ska tas kommer först senare.

– Det är ren Tobleronepolitik. Man tar det på kortet och skickar fakturan till svenska folket, kommenterade Odell.

Tobleroneaffären ledde 1995 till att Sahlin lämnade den dåvarande regeringen. Hon hade använt regeringskortet privat och betalat bland annat för Toblerone-choklad.

"Dålig respekt"

Mona Sahlin anser att det är ett påhopp från Odell som inte hör hemma i en svensk valrörelse.

– Jag hoppas att Fredrik Reinfeldt delar den bedömningen.

– Det är upp till Odell att bedöma var han tycker att gränsen går, svarar Sahlin på TT:s fråga om hon begär en ursäkt av Odell.

Hur känns det att Toblerone-begreppet dyker upp igen i den politiska debatten?

– Jag tycker att det tyder på dålig respekt och framförallt på en desperation från en regering som har misslyckats med sin egen politik. Då använder man den här typen av argument. Det tycker jag är tragiskt.

Flera angrepp

Odells uttalande fick flera S-profiler att gå i taket och kräva en ursäkt. Enligt partiets ekonomisk-politiske talesman Thomas Östros är detta början på den värsta smutskastningskampanjen sedan det så kallade Kosackvalet 1928.

Partisekreteraren Ibrahim Baylan anar en borgerlig kampanjstrategi och menar att Odell kan ha skickats ut som "förste dyngspridare". Han pekar på att det förekommer en låg rad påhopp på henne på nätet.

Även den S-märkte statsvetarprofessorn Ulf Bjereld, tror att det kan vara början på en strategi att försöka utnyttja Sahlins svaga ställning i opinionen.

Ändrar sig inte

Odell försvarar sitt ordval och tänker inte be om ursäkt:

– Den som lägger fram så slarviga och ansvarslösa förslag måste tåla att bli granskad.

Men smutskastar du inte Sahlins person genom att dra upp en 15 år gammal skandal?

– Det jag vill är att fästa uppmärksamhet på att de här fyra partiledarna, där Sahlin står överst, lagt fram ett slarvigt och ansvarslöst förslag.

Några fördömanden från borgerligt håll hördes inte. KD-ledaren Göran Hägglund gav inga kommentarer. Statsministern uppgav att han inte skulle ha valt Odells ord, men ville i övrigt inte kritisera uttalandet. FP tyckte att S överreagerade.

"Ett bottennapp"

Medierådgivaren Paul Ronge misstänker att Odell-uttalandet är ett "genomtänkt övertramp".

– Detta är ett absolut bottennapp. Det är bland det lägsta jag har hört, säger han.

Statsvetarprofessorn Henrik Oscarsson menar att uttalandet ligger precis på gränsen mellan "negative campaigning", att man kritiserar motståndarens politik och ägnar sig åt smutskastning. Det kan, enligt honom, vara en provballong för att testa hur sådana uttalanden mottas av offentligheten.

TT



Kommentarer

  • Inget att bry sig om

    Egentligen är det inget att bry sig om. En religiös hycklare som gjort sig känd att ha fifflat i vårdbranschen och sålt ut flera nationalklenoder, som ex.vis Absolut, för principers skull. Hans dagar är räknade, i september kan han återvända till vården. På senare tid har han främst fungerat som en "Onkel Tom" åt moderaterna !


  • ja...

    Om oppositionen gör det till ett ramaskri så får det mer publicitet än att bara nonchalera....Gör nog mer skada än att inte reagera alls.


  • Klockrent!

    Blir man påkommen med sina giriga fingrar i syltburken så får man finna sig i att bli påmind om det!


  • Sorgligt

    Det är tragiskt att vi får höra den sortens argument. Den där idiotiska Tobleronehistorien borde vara begraven för länge sedan. Den hade för övrigt aldrig existerat från första början om det gällt en man! Jag tycker också att om man uttrycker sig på det sättet så skulle man ha så mycket kultur att man ber om ursäkt. Det är inte den nivån vi skall ha i Sverige på den politiska debatten. Inte från vänster eller från höger.


  • Bättre länk

    Länk med ljud:

    http://bubblare.se/movie/mona_fifflar


  • Fifflar-Mona

    Det borde uppmärksammas mer på vad vår (tyvärr) troligtvis blivande statsminister hållt på med. Jag blir livrädd av tanken att låta henne representera vårt land.

    http://www.youtube.com/watch?v=HE6VXnScmC4


  • skylla sig själv

    Mona sahlin får skylla sig själv. Hon har inte precis varit ett föredöme och klantat sig kopiöst. hon har ingen trovärdighet alls


  • OBS !!!! Titta på youtube filmen

    OBS !!!! Missa inte att titta på youtube länken som W hade. Det är den hycklande stadsminister vi tyvärr kommer att få. Man får den stadsminister man förtjänar. Tänk på det innan ni röstar.
    http://www.youtube.com/watch?v=HE6VXnScmC4


  • Underbart

    Helt underbar kommentar om mona. Hon är den sämsta vi kan få som stadsminister


  • Fuskar mona

    http://www.svd.se/opinion/ledarsidan/nar-mona-sahl- in-s-blev-smaforetagare_57640.svd

    Firman redovisar en lönekostnad på -1 160 793 kronor. Detta är ur företagarsynpunkt förkastligt.
    Därutöver uppgår övriga externa kostnader till -334 692 kronor
    ----

    HAR MONA SAHLIN EN SKULD TILL STATEN PÅ 1,5 MILJONER? VEM HAR BETALAT DETTA? VI SKATTEBETALARE ELER HON?


  • Löjligt

    Sahlin försökte ju dra detta uttalade till sin egen fördel då hon pratar om "desperation" inom alliansen. Tror inte en sekund på att hon tar illa vid sig.
    Och leva på lånade pengar är ju det socialdemokraterna står för.


  • Tänk först

    Det är bra att tänka efter först innan man kastar en massa skit. Jag är ingen socialdemokrat, men tycker det borde finnas någon anständighet. Är det ingen som kommer ihåg det gäng som for ut i kylan när Alliansen fick makten. För en massa skattesmitning och tv-licenser de struntade i. Jag tror inte Mona Sahlin är ofelbar, men många av de struntsaker hon gjorde när hon slarvade och misskötte ekonomin för länge sedan borde vara preskriberade nu. Eller är det ingen som vill se framåt?


  • ?

    ja lika goda kålsupare hela gänget rösta sd i valet


  • Komisk kommentar

    Den kommentaren var ju helt underbar från Odell. Blir en minnesvärd klassiker. Problemet sossarna har med den är ju att folk förstår liknelsen..man skall ju tala så folk förstår och det gjorde Odell.


  • Hycklar mona

    Ta upp svart dagmamma, obetalda TV-licenser, obesiktade och oförsäkrad bil, köp av varor för tiotusentals kronor på skattebetalarnas pengar, semester på mauritzius på skattebetalarnas bekostnad, parkeringsböter i mängder, strunta i restskatt, varför betala sina räkningar? och varför skall man vara med i facket?? listan kan göras lång, granska Tobleronemåna och bestäm sedan om ni seriöst kan lägga er röst på henne som statsminister??
    Se filmen: http://www.youtube.com/watch?v=HE6VXnScmC4


  • SD

    Om man tänker själv och tar reda på fakta så röstar man på SD. Men om man går in de röda blinda ledbanden till valurnan får man de politiker man förtjänar


  • Se på Fakta

    Titta som sagt på ovan nämnda youtube filmen. Sen får mona och hennes nickedocka gnällros försöka sudda ut fakta bäst de vill. De kommer bara med kritik och inga egna vettiga förslag.
    http://www.youtube.com/watch?v=HE6VXnScmC4


  • Vadå ramaskri

    Vad är det att bli upprörd över? Det är ju bara fakta.
    Hon har väl gjort värre saker som skulle behövas lyftas innan valet.


  • ANNA

    Håller med du....gör likadant


  • Synd om de som röstar rött

    Hur fanken kan Sossarna göra henne till partiledare! Jag skulle inte röstat rött i vilket fallet, så bryr mig inte. Men synd om de som är Sossar som måste ha henne som partiledare.


  • ...

    Jag anser inte att man behöver dra upp en sådan patetisk sak som Tobleronen. Då finns det mer svidande saker att ta upp.

    Men kommentaren är ändå träffande i den beskrivning av S politik som förs. Under alla år S haft makt i Sverige har statsskulden ökat då de mer än gärna ger till folket men utan att först se till att pengarna de ger ens finns. Och så vill de åter göra.

    Tack gode gud för att vi hade den regering vi hade under finanskrisen. Annars hade hela Sverige krupit på knäna nu. Och då vi inte kommit ur den ännu så är ju inte S de bästa att sätta vid makten då vi det kommer ta evinnerlig tid innan vi då kommer ur den befintliga ekonomiska situationen. Med sittande regeringens politik har vi en chans att få Sverige på fötter snabbare, vi reser oss redan markant.

    Nej, om Mona kommer till makten har de som röstat på henne gjort ett stort misstag. Tro inte vård, skola, bidrag arbetslöshet mm kommer bli bättre. Jo, precis i början, men sen då? När statskassan är uttömt som en öken? Ska vi låna igen då? Jag tänker på Sveriges ekonomi som på min egen. Har vi det knapert sparar vi in på vissa utgifter och har vi det bättre sparar vi på banken och på så sätt hamnar vi inte i kraftiga ekonomiska bekymmer.

    Bra uttalat Odell för din beskrivning av en icke hållbar strategi. Och bra uttalat Littorin (en annan artikel) om att folk måste kunna ta ansvar för sitt eget liv och inte bara sitta och vänta på att någon annan ska lösa allt åt dem.


  • Som man röstar får man leva!

    Mona Sahlin är verkligen inget "stadsminister-objekt", hon är det sämsta som skulle hända Sverige, hon är ANTI ALLT FÖR SVERIGE! Underligt att det är här hon söker sina väljare när hon föraktar oss och landet? Antingen får vi MER AV DET VI NU HAR eller så lägger vi i en ny växel och röstar som "Anna och Lotta" också skrev här ovan, man röstar på Sverigedemokraterna! Alla andra som röstar på något annat och Ni sedan klagar så kommer jag att säga -"Vad var det jag sa"? Så klaga inte, rösta Sd så blir Du nöjd! Mvh, Maj


  • Det var inte första gången.

    Det där med Toblerone på statens kontokort, beloppet var totalt på över 10 000 kronor. Och det skulle vi skattebetalare betala. Och det var inte första gången Mona Sahlin myglade med statens kontokort!


  • Spin doctors

    Ytterligare ett tecken på att den svenska valrörelsen tar ett steg mot en amerikansk valkampanj. Säga vad man vill om Mååna, men här har en kommunikationsstrateg varit framme för att sätta agendan inför valrörelsen.


  • Seriös journalistik?

    En 15 år gammal händelse som inte ens åklagaren kunde gå vidare med, fint av Odell att ta upp det under valrörelsen. Och alla ni vänsterjagande, fördomsfulla, gynofoba rättshaverister som brukar kommenterar på BT:s artiklar: ta det lite lugnt och inse när ni är slagna....
    Dessutom, härligt av BT att visa att de är "objektiva" i sina nyheter. "Ramaskri" och "ylade" är verkligen inte ord som en tidning som vill ha anseende ska använda sig av. Håll högerstämpeln till ledarplats, tack!


  • SD

    Javisst alla missbelåtna gnällspikar. Rösta på Sverigedemokraterna så får ni se vilket samhälle vi får. Själv har jag bekanta i Tyskland som kan berätta hur det var så jag avstår.


  • ska vi inte prata om maud då oxå?

    Som under denna regeringsperiod har köpt in sig i sin sons bolag, när det gäller vindkraften. oooops fick jag inte säga detta, var det en öm punkt? toblerone affären hände för 15 års sedan. detta hände nyss.


  • Bara att gilla läget

    Sossarna har knappast sparat på krutet när det gäller smutskastning av politiska motståndare. Jag minns bland annat ett grovt påhopp där man påstod att en fp-politiker hade en felprogrammerad hjärna.


  • Brottsling

    Ingen kommer glömma Toblerone affären då personen i fråga in har gjort sitt straff. Tobleroneaffären är ännu ett exempel att Sverige är ett av de få länderna i världen som fortfarande har klass skillnader och politikerna är då i detta fallet adeln som står över lagen. Hade samma brott genomförts tex en arbetare använder företagets pengar att köpa privata saker med så kan ni räkna med dryga böter,stämningar och inte helt oväntat fängelse beroende på hur grov stölden var. Alltså vi har en politiker som är skyldig till brott,tagen på bar gärning men slipper undan och tror sig att folk sen 15 år senare har glömt bort hennes brott. Hon ska ha fängelse för det hon gjort, detta är valda personer som ska vara Sveriges befolknings föredöme. Tittar man på dagens samhälle och ser ut Sveriges ledning har styrt landet så är det inte längre en fråga om DET kommer ske utan NÄR Sverige som land kommer gå under.


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Skatt

Har du fuskat med skatten nån gång?

Visa resultat




Nyheter

En prinsessa är född


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

0702-566488

Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se



Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om den viktiga litteraturkritiken:

"Läsarnas krav på igenkännbar kvalitet kommer att öka. Här tror jag att papperstidningen har en viktig roll att spela, som pålitlig förmedlare av fördjupning, diskussion och analys."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om nämndemännen

"Dessutom kan man ifrågasätta i vilken mån nämndemannakåren är så särskilt representativ för svenska folket längre."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om partiernas syn på politikens framtidsmål:

"Kanske är det därför alla talar så tyst om målen idag – att det helt enkelt riskerar att låta för banalt, för högtravande eller rentav för flummigt?"

Lena Kvist

Om Jesper Juuls nya bok:

"Jag rynkar på näsan åt allt vad självhjälpslitteratur och mindfulness-kurser heter, men jag klunkar Jesper Juul-böcker likt en törstande i öknen."

Jan Hansson sportkrönikör

Om våren/kvalens tid:

"För oss bevakande journalister känns det tveklöst upplyftande. Det gäller oavsett nivå."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om den svenska Grammisgalan:

"Själva galan var proffsig och präglades av ett stort antal fantastiska framträdanden."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.