Nobelkommitténs motivering

Nyheter 2009-10-09

Nobels fredspris 2009.

Den Norska Nobelkommittén har beslutat att Nobels fredspris 2009 ska tilldelas president Barack Obama för hans extraordinära insatser för att stärka internationell diplomati och mellanfolkligt samarbete. Kommittén har fäst särskild vikt vid Obamas vision om, och arbete för, en värld utan kärnvapen.

Obama har som president skapat ett nytt klimat i internationell politik. Multilateral diplomati är återigen central, med tyngdpunkt på den roll som FN och andra internationella institutioner kan spela. Dialog och förhandlingar föredras som verktyg för att lösa även de svåraste internationella konflikter. Visionen om en värld utan kärnvapen har på ett kraftfullt sätt åter vitaliserar förhandlingar om nedrustning och rustningskontroll. Genom Obamas initiativ spelar USA nu en mer konstruktiv roll i att möta de stora klimatutmaningar som världen står inför. Demokrati och mänskliga rättigheter ska stärkas.

Det är sällan som en person i samma utsträckning som Obama fångar världens uppmärksamhet och tänder ett hopp bland världens folk om en bättre framtid. Hans diplomati grundas på föreställningen om att de som ska leda världen måste göra det utifrån värden och uppfattningar som delas av merparten av jordens befolkning.

I 109 år har Den Norska Nobelkommittén försökt att stimulera just den internationella politik och de uppfattningar som Obama nu är den ledande talesmannen för i världen. Kommittén ansluter sig till Obamas appell om att ""Nu är det dags att vi alla tar vårt ansvar för ett globalt svar på globala utmaningar".

Oslo 9 oktober 2009



huvudnyheter just nu

BT följer 2012 års hästfest i Borås!

Sport [Uppdaterad i går 12:16]

Gina Tricot Grand Prix pågår hela helgen i Borås ridhus. Följ tävlingarna i BT och på bt.se


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721



Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.