Susanne Edström mötte stort intresse för smarta textilier i USA.

Smart Textiles hett i USA

Näringsliv 2009-05-06 | Uppdaterad 2009-05-06

Kontakter med både högskolor och en rad intresserade företag blev resultatet när Smart Textiles i Borås deltog i Svensk-amerikanska handelskammarens stora evenemang i Savannah i Georgia.

Nu ska kontakterna utvecklas vidare.

– Internationalisering ingår i det som vi ska jobba med inom ramen för det stora Vinnova-finansierade utvecklingsprojektet som vi driver inom Smart Textiles. Det hörde till skälen att vara med i Savannah, säger Susanne Edström, projektsamordnare i Smart Textiles, tillbaka i Borås. Hon reste och arbetade tillsammans med Christine Bjärkby från Sjuhärads kommunalförbund.

Västra Götalandsregionen och delstaten North Carolina har länge fört samtal om samarbete mellan akademi, forskning och företag. Inom ramen för detta planeras också en resa för företagen som agerar inom Smart Textiles. Denna resa skulle nu förberedas.
– Vi hade under två dagar möjlighet till en rad snabba möten med företag och organisationer som var intresserade av att knyta kontakter. Det handlar om samarbete, export, ibland även investeringar, säger Susanne Edström.

Finanskrisen för här det goda med sig att det i USA kommer att satsas stora statliga pengar på utveckling, mycket med fokus på energi. Att förädla avfall och smarta textilier visade sig också högintressant bland amerikanerna.

– Det satsas också mycket för att förbättra boende, better living. Där har vår region och Smart Textiles mycket att ge.

För Textilhögskolans räkning hade Susanne Edström också ett möte med Savannah College of Art and Design om ett samarbetsavtal. Det finns intresse för studentutbyte, främst på masternivå.

Tyvärr fick det intensiva och lovande arbetet avbrytas efter att Christine Bjärkby skadats svårt då hon blev påkörd av en bil i Savannah. Nils Eric Svensson, som representerade Region Skåne, omkom i samma olycka.
Kontakterna med North Carolina ska fortsätta att utvecklas, även om det nu blev ett avbrott i arbetet.



Kommentarer

  • Bra Jobbat

    Bra jobbat! Mer samarbete jorden runt!!
    Sen att en så snygg svensk tjejj åker gör ju inte saken sämre :)


  • :)

    snygg du e suss :)


huvudnyheter just nu

En minskning som väger tungt

Bukbloggen [Uppdaterad i dag 12:42]

"Tanken med projektet är inte att trimma kroppen för att bli snygg".



Mest gnäll över mobil och bredband

Nyheter [I går 12:55]

Svenskarna klagade något mindre på telefoni och bredband 2011 jämfört mot året före. Läs mer

 

KLAGOMÅL

Brukar du vara missnöjd med din mobiltelefon eller ditt bredband?

Visa resultat




Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du något vi borde skriva om? Kontakta mig direkt!

Annsofie Andersson
annsofie.andersson@bt.se
Telefon: 033-7000 792



Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Ajvide Lindqvists nya pjäs :

"Ajvide Lindqvist ser till att hålla intresset uppe oavbrutet. Det är en halsbrytande föreställning."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om vett och etikett:

"Det går inte att stövla in i vår gemensamt finansierade välfärd och bete sig hur som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om vinster i välfärden:

"Däremot finns det en samsyn från vänster till höger, att välfärden ska vara gemensamt finansierad via skattsedeln."

Lena Kvist

Om författaren som kändis:

"Det har skett en förskjutning: det är inte den som litteraturkritikerna tycker skriver de bästa romanerna som blir känd, utan den som gör sig bäst i tv."

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om Strömquist-recensionen:

Det hade inte kommit på tal att man skulle skriva att de manliga serietecknarna Mats Jonsson eller Martin Kellerman visst hade lite ”kåtsug” i blicken på sina författarbilder.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.