Andreas Abramsson och Tobias Barrstrand satsar på skogen med sitt nya företag Skogspartner.

De vill satsa på den heta skogen:
"Det blir en spännande resa"

Näringsliv 2007-07-21 | Uppdaterad 2008-07-21

Andreas Abramsson och Tobias Barrstrand ser spännande möjligheter för sin nya skogsverksamhet.

FAKTA

Svensk skog

23 000 000 hektar i Sverige är täckt av skog, mer än hälften av Sveriges landyta. Per invånare tillhör Sverige världens mest skogrika.

Varje år växer skogen med 100 miljoner kubikmeter. Av dessa avverkas ca 80 procent.

Vanligaste trädslagen är tall och gran.

51 procent av skogen ägs av privata enskilda skogsägare. 350 000 svenskar äger skog.

Skogsbolag äger 24 procent av skogen. Statliga Sveaskog är störst med 3,5 miljoner hektar skog.

(Källa Föreningen Skogen)

Skogen är en het bransch med stora förändringar på väg.
Som nyutbildade jägmästare och civilekonomer vill studiekamraterna vara med i den stora förändringsvåg som är på gång i skogsbruket och skogsindustrin. Inom Hydriagruppen i Borås har de startat företaget Skogspartner, bland annat för att serva med oberoende rådgivning.

– Flera erbjuder rådgivning, men de är då kopplade till annan verksamhet, andra intressen kan påverka. Avverkning, sågverk, komplett industri, säger Tobias Barrstrand.

I sommar är det start. Tobias och Andreas gör skogsbruksplaner bland Värendstammarna, för inköpsföretaget Värendskog i Småland.

– Vi vinner erfarenhet. Sedan ska vi anställa kvalificerade medarbetare som gör fältarbetet och själva koncentrera oss på på ledning och rådgivning, säger Anderas Abramsson.

Andreas kommer från skogsbruksbakgrund väster om Sundsvall. Tobias är sparsörare, utan uppväxt med skogsbruk.

– I det och mycket annat kompletterar vi varandra, säger Andreas.

Full fart blir det nästa sommar när de båda också är helt färdiga med sin utbildning. Sista året med skogsindustriell ekonomi i Uppsala återstår.

Energi, papper virke... Fritidsområde, kolsänka, biologisk mångfald... Det är många bud och förväntningar kring vad skogen ska ge.

– Detta gör också arbetet med skog så intressant. De enskilda skogsägarna kan också ha helt olika intressen. Någon prioriterar jakt, en annan vill ta ut mycket pengar snart, en tredje vill investera för att bygga upp långsiktigt värde. Då gäller det att på ett klokt sätt anpassa skogsbruket efter detta, säger Tobias Barrstrand.

De båda ser gyllene tider för skogen som råvarubas.

– Däremot kommer stora förändringar i industrin. Storbolag som SCA och Holmen har gjort enorma investeringar i sågverk. Det kommer inte att finnas plats för alla sågverk.

Hur grannen Ryssland agerar får också stor betydelse. Just nu är det virkestullarna som närmast omöjliggör import av virke därifrån, vilket sprider panik i främst den finska skogsindustrin.

- Virkestullarna gynnar svenska skogsägare. Men det kan också i framtiden komma andra besked från Ryssland som påverkar åt helt andra håll.

Ett syfte med tullarna är att skapa grund för en egen omfattande skogindustri i Ryssland.

– Skogsindustrin verkar på en global marknad. Men den svenska skogen finns här och har ett bestående värde. Det blir en spännande resa, säger de båda skogspartnerna.



huvudnyheter just nu

En minskning som väger tungt

Bukbloggen [Uppdaterad i dag 12:42]

"Tanken med projektet är inte att trimma kroppen för att bli snygg".



Mest gnäll över mobil och bredband

Nyheter [I går 12:55]

Svenskarna klagade något mindre på telefoni och bredband 2011 jämfört mot året före. Läs mer

 

KLAGOMÅL

Brukar du vara missnöjd med din mobiltelefon eller ditt bredband?

Visa resultat




Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du något vi borde skriva om? Kontakta mig direkt!

Annsofie Andersson
annsofie.andersson@bt.se
Telefon: 033-7000 792



Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Ajvide Lindqvists nya pjäs :

"Ajvide Lindqvist ser till att hålla intresset uppe oavbrutet. Det är en halsbrytande föreställning."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om vett och etikett:

"Det går inte att stövla in i vår gemensamt finansierade välfärd och bete sig hur som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om vinster i välfärden:

"Däremot finns det en samsyn från vänster till höger, att välfärden ska vara gemensamt finansierad via skattsedeln."

Lena Kvist

Om författaren som kändis:

"Det har skett en förskjutning: det är inte den som litteraturkritikerna tycker skriver de bästa romanerna som blir känd, utan den som gör sig bäst i tv."

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om Strömquist-recensionen:

Det hade inte kommit på tal att man skulle skriva att de manliga serietecknarna Mats Jonsson eller Martin Kellerman visst hade lite ”kåtsug” i blicken på sina författarbilder.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.