Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Mark 2009-01-11 | Uppdaterad 2009-01-11
Naturvetenskapen på Sätilaskolan satsar högt.
Nu har man ansökt om att bli en världsarvsskola knuten till Grimeton.
Naturvetenskapen på Sätilaskolan utmärker sig på tre sätt.
Skolan har ett elektromikroskop som kan förstora
50 000 gånger (eleverna kan se molekyler). De har byggt ett observatorium i Spanien och nu ansöker de dessutom om att bli en världsarvsskola.
Grimeton var det världsarv som låg närmast och var dessutom det enda i Sverige som inte hade någon skola knuten till sig.
– Jag skulle känna mig stolt om vi blev en världsarvsskola. Det skulle jag vara lite mallig över! säger läraren Erik Ordell och skrattar.
Han tror att det kan bli en sporre för eleverna att skolan knyts till Unesco.
Ambitionen är att alla elever ska få möjlighet att besöka Grimetons informationscenter där de kan bygga egna konstruktioner och lyssna på stationens utsändningar.
Nytt observatorium
I Spanien finns nu även Sätilaskolans nybyggda observatorium.
Skolan sökte en högt belägen, mörk plats med många klara nätter. De hittade en liten by i bergsmassivet Sierra Nevada i södra Spanien som välkomnade dem med öppna armar.
Observatoriet kan även användas via internet.
– Vi kan erbjuda eleverna att ta bilder av planeter, galaxer och stjärnor. Man värdesätter sin egen bild mer än den man ser i en bok.
Resor till Spanien
Det finns redan ett observatorium på skolan, men vädret i Sverige försvårar användningen.
Nu får eleverna chansen att åka till Spanien så ofta skolan har råd.
– Dels blir det ett litet äventyr och dels blir det riktig astronomi eftersom de tittar i ett riktigt teleskop och tar riktiga bilder.
För cirka tio år sedan upptäcktes exoplaneter, det vill säga planeter som ligger runt andra stjärnor. Sätilaeleverna kommer att kunna se vissa av dessa och vara med och bekräfta upptäckten.
– Eleverna får vara med i forskningsfronten
Se exoplanter tror jag blir lite svårt då ingen på jorden har gjort det. Men man vet att dom finns tack vare indirekta metoder.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92