BT GRANSKAR MARKS ASSISTANS DEL 1

Marks Assistans töms på miljoner

Mark 2012-01-28 | Uppdaterad 2012-01-28

Ägarna till Marks Assistans har blivit mångmiljonärer. BT berättar idag hur skattepengar omvandlades till privata förmögenheter och tillskott till en redan rik LSS-koncern.

FAKTA

Lagen om stöd och service för vissa funktionshindrade kom 1994. Den garanterar personer med omfattande och varaktiga funktionshinder goda levnadsvillkor, att de får den hjälp de behöver i det dagliga livet. Målet är att den enskilde får möjlighet att leva som andra.
Den som utför personlig assistans får 267 kronor per beviljad timme (2012 års nivå). Genomsnittsbrukaren har 114 timmars assistans per vecka, vilket innebär 1,5 miljoner per år till utföraren.
Totalkostnaden för personlig assistans i Sverige är 23 miljarder per år. 16 100 personer har beviljade insatser.

LäS MER

117 miljoner har slussats ut ur Marks Assistans sedan starten 1999.
Pengarna – som staten betalat för att funktionshindrade ska få en dräglig tillvaro – har byggt upp de förra ägarnas personliga förmögenheter och stöttar nuvarande moderbolags expansion.

Marks Assistans är kommunens största privata arbetsgivare med cirka 600 anställda. Personalens uppgift är att bistå funktionshindrade med assistans och omsorg i hemmen, så att de kan leva ett så normalt liv som möjligt. Verksamheten bedrivs med skattepengar.
BT:s granskning avslöjar att verksamheten har varit mycket lönsam.
Redan från starten 1999 började ägarna föra över koncernbidrag till dåvarande moderbolag, Argolis i Göteborg. Det första året handlade det om 558 000 kronor, men beloppen har trappats upp allt eftersom. 2007 överfördes 16,2 miljoner.
Totalt lämnade Marks Assistans koncernbidrag med 57 195 000 kronor till Argolis under åren 1999-2007.

I nästa steg beviljade ägarna sig själva vinstutdelningar från moderbolaget år efter år, sammanlagt 46,4 miljoner.
– I stort sett varenda krona har gått vidare till ägarna, konstaterar Kalle Wrane på Revisionsgruppen i Borås som har bistått BT vid granskningen av det omfattande faktaunderlaget.
Wrane påpekar att självklart ska företagare få ta ut en skälig vinst. Det är en morot för att de oftast kämpar med stor arbetsbörda och långa arbetsdagar.


Men hur stor vinst är rimlig när det handlar om offentligt finansierad verksamhet? Frågan är högst aktuell och debatteras på bred front i Sverige- Assistansbranschen är oreglerad och rekommendationer saknas. Jämförelsevis har friskolorna, som också drivs med skattemedel inom den sociala sektorn, vanligen 3-5 procents vinstmarginal enligt Friskolornas riksförbund.
Marks Assistans förra ägare (2004-2007) var generösare än så mot sig själva. De tog ut 7 procents vinst.

2008 köptes Argolis, och därmed också Marks Assistans, av Frösunda-koncernen. Under de tre första åren verkställde ledningen utdelningar och koncernbidrag på nästan 60 miljoner från Marks Assistans. Det motsvarar 12 procent av omsättningen under perioden.
– Det handlar om rena teknikaliteter som alla bolag använder sig av för att skatteoptimera inom koncernen. På det sättet blir det mer pengar över till att utveckla verksamheten totalt, säger Göran Fredriksson, styrelseledamot och före detta vd i Frösunda LSS.
Koncernbidragen används också för att täcka kostnader för funktioner som ligger centralt. Frösunda har exempelvis gemensamma funktioner för kris och bemanning, IT-hantering samt stöd till brukaren i form av juridiskt stöd.

Tycker du att det är moraliskt rätt att föra ut skattepengar från Mark? De är ju tänkta att tillgodose brukarnas behov här i kommunen.
– Det här är inget som markborna förlorar på. Om förutsättningarna förändras så kan koncernpengar föras tillbaka till Mark för att säkerställa att våra kunder har det fortsatt bra.
Men det finns inga garantier för att pengarna kommer tillbaka till Mark, eller hur?
– Tjänsterna utförs med solidarisk finansiering av alla skattebetalare i landet, pengarna tillhör inte markborna mer än andra invånare. Jag köper inte resonemanget om att de blir blåsta på konfekten.
Fast anledningen till att ni får pengarna är ju att brukarna i Mark har valt er som utförare.
– Om vi levererar en bra assistans och kunderna får de timmar de är berättigade till, vad mer kan de begära?


Enligt Göran Fredriksson stannar all vinst för närvarande inom koncernen. Pengaförflyttningarna möjliggör investeringar som stärker bolagen och ger aktieägarna utdelning först på sikt, exempelvis vid en framtida försäljning.
Revisorn Kalle Wrane kommenterar Fredrikssons försvar för penningförflyttningarna så här:
– Resonemanget är tillämpligt när du har dotterbolag som gör underskott, men i det här fallet ger de höga assistansbidragen överskott direkt. Skatteoptimeringen är till för att aktieägarna ska få ut så mycket pengar som möjligt och inget som kommer brukarna till nytta.

De offentliga siffror som BT redovisar idag gäller till och med 2010. Utflödet av koncernbidragen från Marks Assistans lär fortsätta eftersom Frösunda betalade en mycket hög köpesumma för bolaget.
Trots det stora penningflödet är Marks Assistans ett stabilt företag med bra nyckeltal enligt årsredovisningarna.
– Lönsamheten är god eftersom det är ett välskött bolag med lojala kunder och gynnsamma omständigheter. Marks Assistans är ett av våra absolut starkaste fästen när det gäller kundtrogenhet, säger Göran Fredriksson.




huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Skatt

Har du fuskat med skatten nån gång?

Visa resultat




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

En prinsessa är född


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

0702-566488

Madeleine Korneliusson
madeleine.korneliusson@bt.se


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om den viktiga litteraturkritiken:

"Läsarnas krav på igenkännbar kvalitet kommer att öka. Här tror jag att papperstidningen har en viktig roll att spela, som pålitlig förmedlare av fördjupning, diskussion och analys."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om nämndemännen

"Dessutom kan man ifrågasätta i vilken mån nämndemannakåren är så särskilt representativ för svenska folket längre."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om partiernas syn på politikens framtidsmål:

"Kanske är det därför alla talar så tyst om målen idag – att det helt enkelt riskerar att låta för banalt, för högtravande eller rentav för flummigt?"

Lena Kvist

Om Jesper Juuls nya bok:

"Jag rynkar på näsan åt allt vad självhjälpslitteratur och mindfulness-kurser heter, men jag klunkar Jesper Juul-böcker likt en törstande i öknen."

Jan Hansson sportkrönikör

Om våren/kvalens tid:

"För oss bevakande journalister känns det tveklöst upplyftande. Det gäller oavsett nivå."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om den svenska Grammisgalan:

"Själva galan var proffsig och präglades av ett stort antal fantastiska framträdanden."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.