Kärleken som övervann allt

Mark 2012-02-13 | Uppdaterad 2012-02-15

Kärlek, kidnappningar och förbjudna kyssar i Sudan. Giftermål, revolution och graviditet i Egypten. Det här är Marias och Khalids fullständigt osannolika kärlekshistoria.
BERÄTTA DIN KÄRLEKSHISTORIA! Klicka på kommentera och dela med dig!


FAKTA

BERÄTTA DIN KÄRLEKSHISTORIA

  • Alla kärlekshistorier är värda att berätta.
  • Hur gick det till när du träffade din partner?
  • Himlastormande kärlek vid första ögonkastet eller kompisar först och kärlek sedan?
  • Klicka på diskutera och dela med dig av din egen historia.

BILDSPEL

Rader av hus, skottade trappuppgångar. På Körsbärsgatan i Kinna råder lugnet. Även i den lilla lägenheten längst bort. Men här finns en minst sagt dramatisk bakgrund. Maria Andersson från Mark och Khalid Tagelsir från Sudan sitter i vardagsrummet, nyfödde sonen Nelio sover djupt. En lycklig familj. Tillslut.
Vi backar bandet till 2005, platsen är Sudan. Maria hade lämnat Sverige för att arbeta som aupair men hamnade istället vid en hjälporganisation som konsult. En av hennes uppgifter blev att utbilda de lokalt anställda i engelska, däribland Khalid.
– Hon hade något speciellt, jag kommer ihåg första gången jag såg henne.

Maria var mer avvaktande till en början. Ville helst inte känna något. I ett främmande land, en orolig region och på obestämd tid. Bäst att inte involvera sig, tänkte hon. Men snart var de ändå ett par.
– Vi fick smussla på kontoret, det var inte okej att ha relationer på jobbet. Men efter ett tag började kollegorna förstå. Någon råkade väl se en puss i ett hörn, säger Maria.

Men Sudans visumregler kom ikapp paret. Maria började planera för sin hemresa. Samtidigt skulle Khalid skickas iväg på ett uppdrag till Darfur, en av de farligaste platserna på jorden. Paret träffades kvällen före hans avfärd för att ta avsked. Khalid gav Maria en ring.
– Vi hade pratat om att förlova oss. Det är något man måste i Sudan för att vara tillsammans. Men vi kom överens om att inte göra det ändå, för vi visste ju inte när och hur vi skulle ses igen. Ringen var mest bara en gåva, säger Maria.

Khalid ler och fortsätter.
– Men jag hade en baktanke med ringen. Jag tänkte att vi skulle gifta oss. Men när visste jag inte.

Dagen efter lämnade Khalid huvudstaden Khartoum för Darfur. Bilresan dit gick utan problem. Men på hemvägen stoppades Khalid och hans kollega av rebeller. De blev kidnappade, anklagade för att arbeta för regeringen och förda till ett övergivet hus.
– De var väldigt hotfulla. De sköt mot oss, inte för att träffa oss men för att skrämmas. Rebellerna har dödat hjälparbetare innan så jag var väldigt rädd. Jag tänkte på min familj, men mest tänkte jag på Maria. Jag tänkte att jag skulle dö, precis när jag hittat den stora kärleken. Jag hade fått en nalle av Maria innan jag åkte. Jag höll i den varje dag.

Marias avresa blev samtidigt uppskjuten. Problem med utresetillståndet. Men fortfarande helt ovetandes om att Khalid var tagen som gisslan. Dagarna gick, blev till en vecka. Oron blev intensivare och Maria tillbringade mycket av tiden tillsammans med Khalids familj som accepterat henne som sonens partner.
– De såg ringen på mitt finger och trodde att vi hade förlovat oss. Det var inte läge då att säga något annat.

Efter ett tag fick man reda på att Khalid var fånge hos rebellerna. FN förhandlade med framgång och efter 28 dagar släpptes han. Maria mötte tillsammans med familjen på flygplatsen.
– Jag gick direkt till Maria. Vi kysstes. Trots att man inte får göra det öppet i Sudan.

Kort därefter, i slutet av mars 2006 flög Maria hem till Sverige. Khalid skulle komma efter men blev tillfångatagen igen. Den här gången av säkerhetspolisen.
– Rebellerna trodde att jag arbetade för regeringen och säkerhetspolisen trodde att jag arbetade för rebellerna för att jag hade varit där. Det var jobbigt. Många som plockas in av säkerhetspolisen har bara försvunnit.
Khalid lyckades ta sig till en annan del av Sudan och höll sig undan. Samtidigt mutade han sig ur landet och hamnade på ett plan till Sverige. Till Maria. Han kom till Borås i september 2006. Paret flyttade ihop men bröt upp efter ett år. Fortsatte att vara vänner och hittade så småningom tillbaka till varandra igen. Men då var det för sent. Khalid skulle utvisas. I juli 2010 reste han till Egypten då han inte kunde återvända till Sudan. Eftersom att de inte kunde vara tillsammans i Sverige reste Maria till Egypten så fort hon kunde. I januari 2011 hade de ordnat med en lägenhet i Kairo och gift sig. Nystart. Nu skulle de påbörja ett liv tillsammans.
Då började Kairo att koka.
Revolution.
– Vi hade bott en vecka i vår lägenhet när demonstrationerna började. Vi bodde alldeles bredvid Tahirtorget och såg krigsscenerna från vårt fönster. Vi gick till torget varje dag för att stötta folket, säger Maria som trots farorna bloggade och filmade händelserna på torget som just då hade hela världens ögon på sig.

Som västerlänning levde hon farligt. En dag hamnade de på fel gata och möttes av beväpnade anhängare till dåvarande president Hosni Mubarak. Utfrågningen började.
– Just den dagen hade jag sjal på mig, jag har det aldrig annars. Khalid förklarade att han var från Sudan och att jag var hans fru. Som tur var uppfattades jag som sudanes också. Annars hade jag råkat väldigt illa ut.

Händelsen fick paret att tänka om. De tog sig bort från Kairo, till turistorten Hurghada där det var lugnare. På tv såg de Mubarak falla bara dagar senare. Kort därefter kom överraskningen. Maria var gravid.
– Vi hade tänkt bygga oss ett liv i Egypten men det var svårt med jobb efter revolutionen. Dessutom mådde jag dåligt av graviditeten så jag ville hem till Sverige.

Flyget hem gick i april. Men Khalid var tvungen att ta sig till Sudan igen för att kunna ansöka om uppehållstillstånd i Sverige. Med en gravid svensk fru skulle han fått förtur men behandlingen av hans ärende drog ut på tiden. Samtidigt växte Marias mage hemma i Sverige.
– Jag saknade henne så mycket. Men jag kunde inte ta mig därifrån. Det var frustrerande. Jag ville ju finnas med under graviditeten.
– Vi gjorde så gott vi kunde. Jag mejlade filmer på magen och på ultraljudet. Vi pratade varje dag, säger Maria

Hon var beräknad att föda den 22 november. Just då fick Khalid besked om att han kunde lämna Sudan. Maria gick över tiden fyra dagar, men Khalid hann inte fram. Sonen Nelio Isac Tagelsir Andersson föddes tre dagar före pappa kom till Sverige.

När Khalid kom till sjukhuset hade det gått åtta månader sedan hans gravida fru flög till Sverige. Han fick hålla sin nyfödda son för första gången.
– Jag skakade i hela kroppen. Det var som en dröm, säger han och tittar på sin son samtidigt som han torkar en tår ur ögonvrån.

Lugnet råder på Körsbärsgatan.
Numera också i Marias och Khalids liv.
Snart väntar ett svenskt bröllop och den unga familjen letar större bostad.
Resan har varit lång och händelserik men nu tror paret att de klarar alla motgångar.
Maria tittar sin man i ögonen.
– Det låter kanske klyschigt men ju mer man går igenom tillsammans desto starkare blir kärleken...



Disqus

Skoldag på valborg var ett misstag

Mark [Uppdaterad 2012-04-30]

Valborgsmässoaftonen är en go´ klämdag i år. Men inte för elever och lärare i Mark. Där är skolan öppen i dag som vanligt – av misstag! Läs mer

 

Valborg

Är du ledig från skola/jobb i dag?

Visa resultat




huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad i går 14:04]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.